Olimpiados.lt

Lietuviai iš EUSO grįžo pasipuošę medaliais!

Šių metų balandžio 26 d. – gegužės 3 d.  Klagenfurte, Austrijoje, vyko 13-oji Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiada. Lietuvai atstovavę mokiniai iš šio konkurso sugrįžo su itin aukštais pasiekimais. 

Konkurse aukso medalius iškovojo Veronika Everatt (Vilniaus jėzuitų gimnazija, mokyt. A. Vaicekauskienė), Rokas Elijošius (Kauno technologijos universiteto gimnazija, mokyt. B. Maciulevičienė, V. Gustainis) ir Gilbertas Umbražūnas (Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazija, mokyt. S. Žukauskas). Kita lietuvaičių komanda, kuri link auksinių apdovanojimų užleido tik vieną komandą, pasidabino sidabro medaliais. Juos pelnė Einaras Sipavičius (Kėdainių šviesioji gimnazija, mokyt. E. Teišerskienė), Jonas Černeckis (Vilniaus licėjus, mokyt. A. Čekauskienė) ir Elvinas Ribinskas (Mažeikių Gabijos gimnazija, mokyt. E. Kryževičienė). Iš penkiasdešimties komandų lietuvaičiai užėmė septintąją ir devintąją vietas. Konkurso absoliučia nugalėtoja paskelbta ir trofėjumi apdovanota Vokietijos mokinių komanda. Įvertinus abiejų komandų bendrą rezultatą, lietuvaičiai šiame konkurse nusileido tik Vokietijos ir Estijos atstovams. 

Šiais metais dalyviai turėjo nuspręsti, kokio tipo atsinaujinančios energijos jėgainę verta statyti kalnų slėnyje. Mokiniams teko įvertinti poveikį saugomų rūšių populiacijoms, energijos formų transformacijos efektyvumą, ir ar užtvenkus upę nebus išplauti toksiški chromo junginiai. 

Antroji užduotis buvo detektyvinė istorija, kurios tikslas išsiaiškinti, kurioje dirbtuvėje buvo suklastota austrų dailininko Hermann Nitsch, išgarsėjusio paveikslais krauju ir kitais biologiniais objektais, kūrinį. Mokiniai bandė atpažinti įvairių gamtinių objektų kilmę ir priskirti juos vienai iš įtariamų dirbtuvių aplinkai, atlikti dažų ir drobių cheminę ir fizikinę analizę. 

Šiame komandiniame praktinių užduočių konkurse Lietuva dalyvauja nuo 2007 m. Tai unikali olimpiada, kurios tikslas ugdyti praktinius gamtamokslinius gebėjimus ir darbo komandoje įgūdžius. Konkurse dalyvavo 150 mokinių iš 25 ES valstybių, lydimi vadovų, kurie ne tik diskutuoja, tobulina organizatorių pateikiamas užduotis, bet ir turi per vieną naktį išversti užduotis į gimtąsias mokinių kalbas. Lietuvos komandai vadovavo bei mokiniams pasiruošti padėjo Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas Paulius L. Tamošiūnas, Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto doktorantas Lukas Taujenis bei naujai išrinktas Kauno technologijos universiteto gimnazijos direktorius, fizikos mokytojas Tomas Kivaras. 

Dalyvavimą olimpiadoje pagal vykdomą Gabių ir talentingų vaikų ugdymo programą organizuoja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras. Daugiau informacijos apie šią olimpiadą - jos svetainėje.