Olimpiados.lt
Kita

Prezidentūroje pagerbti tarptautinių olimpiadų ir konkursų laimėtojai

Gruodžio 10 d. Prezidentūroje buvo pagerbti tarptautinių olimpiadų laimėtojai – mokiniai ir jų mokytojai. Juos pasveikino Prezidentė Dalia Grybauskaitė bei švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Pasak šalies Prezidentės, sėkmingai pasirodę tarptautinėse olimpiadose, sužibėję savo unikaliais gebėjimais, mokiniai rodo kryptį, kurios turėtų laikytis šiuolaikinė mokykla ir visa švietimo sistema.

„Džiaugiuosi ir didžiuojuosi matydamas gražų būrelį jaunųjų mokslininkų, oratorinio meno atstovų, savo darbais, talentu, gebėjimais jau garsinančių Lietuvos vardą pasaulyje. Tikiuosi, kad ateityje dar daug apie jus išgirsime,“ – sveikindamas olimpiadų laimėtojus sakė švietimo ir mokslo ministras.

Šiais metais tarptautinėse mokinių olimpiadose ir konkursuose dalyvavo virš 80 mūsų šalies mokinių, kurie pelnė 1 aukso medalį, 10 sidabro ir 9 bronzos medalius. Dalyvaudami tarptautiniuose renginiuose, mokiniai turėjo progą mokytis bendrauti ir bendradarbiauti su bendraamžiais iš skirtingų pasaulio šalių, išmėginti patirtį įvairiose mokslo srityse.

Verta pažymėti, kad Lietuvos fizikai, į tarptautines olimpiados vykstantys jau nuo 1989 metų, šiemet Danijoje pelnė pirmąjį aukso medalį. Panašių aukštumų pasiekė ir Kinijoje 28-ajame tarptautinėje mokinių mokslo ir inovacijų konkurse pirmąjį kartą dalyvavę mokiniai – pelnyta viena pirmoji vieta, dvi antrosios ir viena trečioji vieta. Pirmąją garbingą vietą taip pat iškovojo ir retorikos meną įvaldę jaunieji debatininkai – Pasaulio komandinių debatų čempionate Turkijoje Lietuvos komanda tarp komandų, kurioms anglų kalba yra užsienio kalba, buvo pripažinta geriausia. Ir ne tik. Pasaulinis individualių debatų ir oratorinio meno čempionatas Pietų Afrikos Respublikoje kaunietei Eleonorai Lekavičiūtei atnešė čempionės laurus. Įdomu tai, kad jaunoji debatininkė savo išskirtinę kalbą apie istorijos falsifikavimą sustiprino asmeniniais faktais bei patirtimi – merginos senelis yra tremtinys. Kauno jėzuitų gimnazijoje besimokanti aštuoniolikmetė nugalėjo Įtikinamųjų kalbų kategorijoje.

Konkuruodami net su 240 mokinių, biologai Šveicarijoje pelnė 3 sidabro ir 1 bronzos medalį. Į tokį laimėjimą komandai kelią nutiesė ir vienas jos vadovų Vilniaus universiteto studentas Julius Juodakis, 2010 metais tarptautinėje biologijos olimpiadoje laimėjęs aukso medalį. Tokia pat gausa medalių pasižymėjo ir kiekvienais metais su apdovanojimais grįžtantys chemikai – jiems Rusijoje teko susirungti su 77 šalių atstovais.

Puikus pasirengimas ir rezultatai rodo, kad Lietuvos mokiniai gali įveikti sudėtingus uždavinius bei konkuruoti tarptautiniu lygmeniu. Būtent tarptautinės informatikos olimpiados uždaviniai atrenkami iš siūlymų, sulaukiamų iš viso pasaulio. Šiemet pirmą kartą į tarptautinę informatikos olimpiadą buvo priimtas Lietuvos atstovo uždavinys „Robotai“. Tokia laimė nusišypsojo Kembridžo universiteto studentui, net 8 medalių laimėtojui vadovui Vytautui Grusliui, kuris drauge su komanda vyko į tolimąją Australiją. Tolimieji kraštai pakvietė ir matematikus – Kolumbijoje jie pelnė tris bronzos medalius ir tris pagyrimo raštus. Iškeliavę į Japoniją, nenusivylė ir geografai – čia sėkmingai iškovotas sidabro medalis.

Labai gerai tarptautiniu lygmeniu pasirodė jaunieji astronomai ir astrofizikai, filosofai, komandinės Europos Sąjungos mokslo olimpiados bei tarptautinės rusų kalbos olimpiados dalyviai. Bronziniu laimėjimu Lietuvą pirmą kartą nustebino ir tarptautinio jaunimo epistolinio rašinio konkurso dalyvė Gabija Petrauskaitė, o  25-ojo ES jaunųjų mokslininkų konkurso Lietuvos atstovas Edvinas Misiukevičius buvo apdovanotas specialiu Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro prizu ir galės savaitę stažuotis viename iš pasirinktų šio centro institutų Belgijoje, Vokietijoje, Italijoje, Ispanijoje ar Nyderlanduose.

Šie neįkainojami laimėjimai – tai mokytojų bei komandos vadovų, rėmėjų nuopelnas. Daugelis jų jau ne pirmus metus ryžtingai veda jaunuosius talentus į šviesią, viltingą ateitį, padeda kurti teigiamą Lietuvos įvaizdį.

Prie tinkamai plėtojamų mokinių gebėjimų svariai prisideda Švietimo ir mokslo ministerijos skiriamas finansavimas olimpiadoms, konkursams, stovykloms.

Tik bendrų pastangų dėka mes galime rasti, ugdyti, parengti gabius mokinius, kurių darbais galėtų didžiuotis visa Lietuva.