Olimpiados.lt
Chemija

Vilniuje įvyko 52-oji Lietuvos mokinių chemijos olimpiada

Kovo 6 – 8 dienomis Vilniaus Karaliaus Mindaugo pagrindinę mokyklą užplūdo gausus būrys jaunųjų chemikų, pasiryžusių parodyti savo žinias kasmetinėje Lietuvos mokinių chemijos olimpiadoje. Kaip ir kiekvienais metais, olimpiados metu buvo tiek sunkių užduočių, tiek smagių olimpiadininkų bei gerai praleisto laiko.

Pirmoji olimpiados diena prasidėjo griausmingai. Registracijos metu visi skubėjo pasižymėti, kad atvyko, nusifotografuoti su oranžiniais ar pabendrauti su seniai matytais draugais. Kiekvienas olimpiados dalyvis gavo vokus su organizatorių ir rėmėjų dovanomis, jau tradicija tapusiomis oranžinių dovanomis – cheminių elementų lentelėmis, žemėlapiais bei kitokiais renginį išgyventi padėsiančiais dalykais.

Po registracijos prasidėjo tradicinis renginio atidarymas. Jo metu Vilniaus Karaliaus Mindaugo pagrindinės mokyklos mokiniai pasveikino dalyvius, olimpiadininkams sėkmės palinkėjo mokyklos direktorė Ramutė Pilauskaitė, sveikinimo žodį tarė 9 – 10 klasių komisijos pirmininkė, Lietuvos Edukologijos Universiteto docentė dr. Audronė Gefenienė bei 11 – 12 klasių komisijos pirmininkas, Vilniaus universiteto chemijos fakulteto profesorius dr. Rimantas Raudonis, kuris tradiciškai olimpiadą pradėjo sudaužydamas stiklinę kolbą.

Po atidarymo olimpiadininkai patraukė atlikti praktikos užduočių. 11 – 12 klasių mokiniai jas atliko VU Chemijos fakultete, o jaunesnieji olimpiados dalyviai vyko į LEU, kur taip pat turėjo parodyti savo sugebėjimus laboratorijoje. Kol mokiniai tvarkėsi su jiems paskirtais darbais, mokytojai klausėsi P. L. Tamošiūno paskaitos „Biotechnologija chemijos pamokose“ bei vyko į ekskursiją į Lietuvos banko Pinigų muziejų. Po tris valandas trukusios praktikos užduoties mokinių Chemijos fakultete laukė oranžinių organizuotas „Protmušis“. Pasibaigus neblogai proto gimnastikai dalyviai patraukė į savo nakvynės vietas, kur geras nakties poilsis buvo reikalingas kitai dienai.

Antrą olimpiados dieną moksleiviai pradėjo nuo ankstyvų teorinių užduočių, kurios truko net 5 valandas. Galų gale, po ilgo darbo, teorinės užduotys buvo pristatytos vertinimo komisijai, o moksleiviai, pasistiprinę pietumis, pradėjo Miesto ralį. Eidami, bėgiodami ir ieškodami Vilniaus gatvėse jiems pažymėtų objektų, olimpiadininkai galėjo pamatyti ne tik žinomus, tačiau ir pasislėpusius Vilniaus lobius - kitą Vilniaus pusę. 6 komandos varžėsi ne tik kas greičiau apeis kuo daugiau objektų, tačiau taip pat mėgino savo kūrybinius sugebėjimus patys siūlydami objektus, vertus aplankyti, ar fotografuodamiesi originaliais būdais. Tuo metu mokytojai galėjo pasigrožėti Nacionaliniu Muziejumi LDK Valdovų rūmais. Po ilgo bėgiojimo po miestą nuvargę moksleiviai sugrįžo į mokyklą. Saulei besileidžiant mokiniai galėjo sudalyvauti paskutinėje oficialioje olimpiados dalyje, galinčioje nulemti jų rezultatus, – apeliacijose. Jos pareikalavo daug jėgų tiek iš vertintojų, tiek ir iš moksleivių pusės, net teko pusvalandžiu atidėti šokių vakaro pradžią. Vis dėlto, pasibaigus visiems oficialumams, moksleiviai galėjo atsipalaiduoti šokių aikštelėje, kur savo sugebėjimus ant parketo parodė ir oranžiniai. Deja, net ir šokiai turėjo pasibaigti, ir tuomet visiem buvo duotas pasirinkimas: eiti išsimiegoti ar dalyvauti paskutinėje pramogoje – stalo žaidimų naktyje. Kiekvienas rinkosi savaip: kai kas norėjo per apdovanojimus atrodyti žvalus ir gražus, o kai kas nusprendė paaukoti savo rytinę savijautą.

 Paskutinioji olimpiados diena nebuvo ilga, tačiau tikrai svarbi. Prieš pat uždarymo ceremoniją, kurios metu turėjo paaiškėti olimpiados nugalėtojai, olimpiados dalyviams vyko speciali „Mokslo sriubos“ paskaita. Iš karto po jos vyko olimpiados uždarymas, kurio metu buvo apdovanoti ne tik geriausiai pasirodę, tačiau ir olimpiados metu savaip pasižymėję moksleiviai, taip pat buvo apdovanoti laureatai, jų mokytojai, padėkota komisijos nariams bei Karaliaus Mindaugo pagrindinės mokyklos kolektyvui. Paskutinis olimpiados akcentas – tortas su šių metų olimpiados logotipu, kuriuo dalinosi visi. Tikimės, jog 52-oji Lietuvos mokinių chemijos olimpiada buvo įspūdinga ir iki susitikimo kitais metais!