Olimpiados.lt
Informatika

22-oji tarptautinė informatikos olimpiada Kanadoje!

Rugpjūčio 14 - 21 dienomis Kanadoje vyko tarptautinė informatikos olimpiada. Lietuvai atstovavo Marijonas Petrauskas, Kęstutis Vilčinskas, Matas Brazdeikis bei Antanas Uršulis. Galime pasidžiaugti komandos vadovės tiesiogiai fiksuotais įspūdžiais iš olimpiados:

Ankstų šeštadienio rytą Lietuvos informatikų komanda rinkosi Vilniaus tarptautiniame oro uoste. Mūsų laukė tolimas skrydis į Kanadą, kur daugelis valstybių į Tarptautinę informatikos olimpiadą (IOI) atsiųs savo komandas varžytis dėl geriausių informatikų vardo. Prieš kelis mėnesius laimėję atranką į Lietuvos komandą buvo pakviesti Marijonas Petrauskas iš KTUG, bei trys licėjistai: Kęstutis Vilčinskas, Matas Brazdeikis ir Antanas Uršulis. Marijonui tai bus jau antroji pasaulinė olimpiada, kiti ten vyksta pirmąjį kartą. Komandai vadovauja šios žinutės autorė Jūratė Skūpienė bei jau ketvirtus metus geriausius informatikus treniruojantis Vytis Banaitis. Su komanda vyko ir Prof. Valentina Dagienė, kuri jau antrai kadencijai išrinktaį Tarptautinių informatikos olimpiadų tarptautinį komitetą.

Pirmoji vieta, kur pajunti olimpiados dvasią yra oro uostas, kai sutinki pirmąsias kitų valstybių komandas. Tuo pačiu lėktuvu iš Kopenhagos į Torontą skrido Lietuvos, Latvijos, Estijos bei Suomijos komandos. Informatikos kelionės patogumas dažnai priklauso nuo rozečių, prie kurių prisijungus, galima pasikrauti kompiuterį, kiekio. Ši kelionė tikrai buvo patogi: ne tik oro uoste, bet ir lėktuve buvo galima prisijungti prie maitinimo kompiuterį. Tad mokiniai nenuobodžiavo.

Kanada mus pasitiko apsiniaukusiu dangumi ir labai panašiu į lietuvišką oru. Vaizdas pro autobuso, vežančio mus iš Toronto į Waterloo, langą irgi priminė lietuvišką, tik gerokai padidintą: daugiau juostų greitkelyje, platesnės erdvės aplinkui.

Waterloo universitetas (UW) garsėja aukštos kokybės matematikos irinformatikos studijomis. Nenuostabu, kad būtent šio universiteto mokslininkai pasiryžo jame surengti IOI. Olimpiada vyksta universitetiniame Waterloo miestelyje, kuris vasarą gana tuščias. Šiuo metu jo teritorijoje galima sutikti tik IOI dalyvius, organizatorius; na, dar per daug nesibaidančios olimpiečių laksto voverės, triušiai bei antys.

Waterloo mūsų komandą sutiko energingas organizatorių atstovas. Jis asmeniškai rūpinosi, kad komanda būtų užregistruota, visi apsigyventų, gautų raktus, žemėlapius, kuprines, pavakarieniautų po kelionės. Nustebome sužinoję, kad tai buvo Waterloo universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto dekanas.

Į olimpiadą susirinko mokiniai iš 81 valstybės. Kaip visuomet daugumą komandų sudarė vaikinai. Peržiūrėję dalyvių sąrašus suskaičiavome apie dešimt merginų. Beje, pati moteriškiausia Libijos komanda - joje net trys merginos ir tik vienas vaikinas. Olimpiados atidarymas prasidėjo jaunų žmonių, kurie visus metus intensyviai dirbo rengdami IOI, prisistatymu. Ir tik po jų kalbas sakė tie, kas rėmė olimpiadą ir sudarė sąlygas šiems žmonėms dirbti - Universiteto bei kitų organizuojančių institucijų atstovai. Taip Kanada dar kartą pasirodė kaip itin demokratiška šalis.

Po atidarymo mokinių laukė treniruotė, kur jie galėjo susipažinti su kompiuteriais bei varžybų aplinka. Treniruotė reikalinga ne tik mokiniams, bet ir patiems organizatoriams: išlenda įvairios techninės problemos, kurias organizatorių komanda iki ryto turės išspręsti. Po kelių valandų komandų vadovai atsiskirs nuo mokinių aptarti sąlygų ir tuomet pamatys mokinius tikpo varžybų.

Šiemet kanadiečiai įvedė naujovę - dalyvių pateikti sprendimai dar vykstant varžyboms iš karto testuojami ir rezultatai gyvai rodomi rezultatų lentoje. Pirmosios varžybų dienos rezultatus galite sužinoti anksčiau negu patys mokiniai. Mat dalyviai varžybų metu mato tik savo rezultatus, tuo tarpu visi kiti gali iš karto matyti visų komandų rezultatus, stebėti kaip kam sekasi, kaip varžybų metu keičiasi rezultatai.

Tuo pačiu adresu galėsite stebėti ir kaip visiems seksis antrąją varžybų dieną, trečiadienį nuo 8 iki 13 val. vietos laiku. Lietuvos laiku tai būtų trečiadienį nuo 15 iki 20 val.

Olimpiados rezultatai