Olimpiados.lt
Kita

Akademinės mentorystės projektas abiturientams

„Academic Buddy“ (anksčiau buvęs „Academic Brother“) yra užsienyje studijuojančių lietuvių inicijuotas projektas, siekiantis, jog gabiausi Lietuvos moksleiviai, susidomėję stojimu į užsienio universitetus, turėtų galimybę įgyti aukščiausios kokybės ir jų potencialą atitinkantį išsilavinimą. „Academic Buddy“ mentoriai būsimiems studentams pataria visais klausimais, susijusiais su stojimais, studijomis ir gyvenimu Jungtinėje Karalystėje - šalyje, kuri tarp išvykstančiųjų studijuoti vis dar yra populiariausia.

Šiemet net 42 proc. „Academic Buddy” projekto dalyvių, stojusių į žymiuosius Oksfordo ir Kembridžo universitetus, gavo pakvietimus ten studijuoti - tai keturis kartus daugiau nei Europos Sąjungos vidurkis. Būsimieji abiturientai iki birželio 27 d. kviečiami registruotis į naują projekto etapą „Academic Buddy“ svetainėje.

Galimybes išnaudoti būtina

Į užsienį kiekvienais metais studijuoti išvyksta šimtai mūsų šalies jaunuolių. Dėl išvažiuojančių kasmet vyksta aršios diskusijos: dalis piktinasi, jog išvažiuoja per daug moksleivių, bet yra ir manančių, jog išvyksta dar per mažai. XX a. pradžioje ir tarpukario Lietuvoje išvažiuoti mokytis į užsienį buvo labai įprastas dalykas, Vakarų Europos šalyse lavinosi garsiausi mūsų šalies menininkai, rašytojai, architektai, mokslininkai, kurie vėliau grįžę prisidėjo prie Lietuvos gerovės kūrimo. Atsivėrus sienoms šiandien tai daryti yra dar lengviau.

Oficialiais duomenimis, rekordas buvo pasiektas 2011 m., kai mokytis Jungtinės Karalystės universitetuose buvo pakviesti beveik 1,8 tūkst. lietuvių. 2012 m. studijų kainai Anglijoje išaugus beveik trigubai, paraiškų skaičius šiek tiek sumažėjo, tačiau daugiau moksleivių ėmė rinktis Škotijos universitetus, kur mokslas ES šalių piliečiams vis dar yra nemokamas, o universitetai savo kokybe nenusileidžia Anglijos aukštojo mokslo įstaigoms. Priėmimo į universitetus ir koledžus tarnybos (angl. Universities and Colleges Admissions Service, UCAS) duomenimis, šiuo metu vien Škotijoje mokosi arti 2 tūkst. lietuvių.

„Prieš dešimtmetį įstojus į Europos Sąjungą atsivėrė milžiniškos galimybės – laisvai vykti į kitas šalis, studijuoti jų geriausiuose universitetuose. Jas išnaudoti yra tiesiog būtina, nereikėtų varžyti ir pačių gabiausių moksleivių. Jiems nusprendus vykti studijuoti į užsienio šalis, tam turėtų būti sudarytos pačios geriausios sąlygos ir suteikiama įvairiapusė parama“, - mano Kembridžo universiteto lietuvių bendruomenės komiteto narys ir vienas iš „Academic Buddy“ iniciatorių Vladimiras Oleinikovas.

Ir gabiausiems reikia pagalbos

„Academic Buddy“ arba „Akademinis bičiulis“ – tai savanoriška, pelno nesiekianti lietuvių studentų iniciatyva, kurios tikslas yra padėti gabiems paskutiniųjų klasių moksleiviams, planuojantiems rinktis studijas užsienyje, įstoti į labiausiai jų gebėjimus ir poreikius atitinkančius Jungtinės Karalystės universitetus. Moksleiviams įvairiais stojimų, studijų ir gyvenimo Jungtinėje Karalystėje klausimais pataria lietuviai studentai, „akademiniai bičiuliai”, patys besimokantys Kembridžo ir Oksfordo, taip pat Londono, Edinburgo, Warwicko ir kituose geriausiuose šios šalies universitetuose.

„Net ir patiems gabiausiems abiturientams gali būti sunku apsispręsti, kur ir ką mokytis, išsirinkti savo gebėjimus ir norus geriausiai atitinkančią mokslo įstaigą, - sakė Oksforde studijuojantis „Academic Buddy“ vykdomojo komiteto pirmininkas Tadas Kriščiūnas. Norint tinkamai pasiruošti stojimams, o vėliau ir studijoms, svarbu susipažinti ir su vietine švietimo sistema. Stojant į užsienio universitetus būtent stojimo proceso neišmanymas, o ne žinių ar gabumų trūkumas dažnai pakiša koją moksleiviams iš Lietuvos. Tuo tikslu ir buvo pradėtas „Academic Buddy“ projektas: padidinti stojančiųjų šansus patekti į tikrai išskirtinį universitetą. Dalyviai įgyja vertingos patirties, o jiems pataria mentoriai, patys praėję ir artimai susipažinę su visomis stojimo procedūromis."

Šiais jau besibaigiančiais mokslo metais projekte dalyvavo daugiau nei 100 moksleivių iš visos Lietuvos, jiems ruoštis stojimams sutiko padėti virš 100 mentorių iš geriausių Jungtinės Karalystės universitetų. Net 42 proc. projekto dalyvių, šiemet stojusių į Oksfordą ar Kembridžą, gavo pakvietimus ten studijuoti. Palyginimui, visos ES mastu vidutiniškai į Oksfordą kasmet yra priimami apie 10 proc., į Kembridžą apie 15 proc. iš visų pateikusiųjų paraiškas.

Planuose – plėtra į rajonus

Projektas „Academic Buddy“ startavo 2012 m. vasarą Kembridžo universiteto lietuvių bendrijos iniciatyva. Po metų į organizatorių gretas oficialiai įsijungė ir Oksfordo universiteto lietuvių bendrija, buvo užmegzti ryšiai su giminingu „LT Big Brother“ mentorystės projektu. Ateinančiais mokslo metais „Academic Buddy“ plėsis toliau ir sieks glaudžiau bendradarbiauti su rajonų mokyklomis, taip suteikiant galimybę kuo daugiau moksleivių pasinaudoti užsienyje jau besimokančių lietuvių patirtimi ir parama.

„Academic Buddy“ per metus rengia keletą susitikimų, jų metu moksleiviai yra konsultuojami apie stojimų tvarką, universiteto ir specialybės pasirinkimą, studijų privalumus ir trūkumus, taip pat pasiruošimą išvykimui, apgyvendinimo ir finansiniais klausimais. Su užsiregistravusiais dalyviais mentoriai intensyviai bendrauja tiesiogiai ir nuotoliniu būdu, padeda pasiruošti stojimo procesams, atsako į kilusius klausimus,pataria, kaip būtų galima patobulinti motyvacinius laiškus (angl. Personal statement). Moksleiviams, stojantiems į Oksfordo ir Kembridžo universitetus, rudens pradžioje organizuojama dviejų dienų stovykla, kurios metu jie su mentorių pagalba ruošia motyvacinius laiškus bei dalyvauja bandomuosiuose interviu, kuriuos veda šių universitetų studentai ir kurie yra esminė stojimo į Oksfordą ir Kembridžą dalis.

Projekte, kuris vyksta dviem etapais (dėl stojimo procedūrų skirtumų stojant į Oksfordą bei Kembridžą ir likusius Jungtinės Karalystės universitetus), kviečiami dalyvauti visi susidomėję paskutinių klasių moksleiviai bei mentoriai - studentai ar neseniai baigę studijas. Registracija į pirmąjį (Oksfordo ir Kembridžo) etapą vyksta iki birželio 27 d.„Academic Buddy” svetainėje http://academicbuddy.lt/. Tuo tarpu abiturientai, besidomintys studijomis kituose geriausiuose Jungtinės Karalystės universitetuose, bus kviečiami projekte dalyvauti spalio mėnesį.

„Norintys studijuoti užsienyje turėtų nepasiduoti prastesnės kokybės, žemai reitingų lentelėse esančių universitetų ir koledžų vilionėms, o rinktis pasaulinio lygio mokymo įstaigas ir studijų programas. Dauguma gerai besimokančių Lietuvos moksleivių į jas pakliūna be problemų, jeigu tik yra tinkamai pasiruošę”, - sakė T. Kriščiūnas. Pasak jo, suteikti aktualią informaciją bei visokeriopą paramą, ir taip padėti jauniems lietuviams įgyti puikų išsilavinimą užsienyje - būtent tokia ir yra „Akademinio bičiulio“ misija. Daugiau informacijos apie projektą galite rasti „Academic Buddy“ svetainėje  ir „Facebook“ puslapyje.