Olimpiados.lt
Biologija

BioSa 5 biochemijos praktika Vilniuje

Baigėsi ilgai laukta BioS‘os 5 biochemijos praktika, vykusi vasario 2-4 dienomis. Nors ir per didžiausius šalčius, patys uoliausi BioS‘os biologai susirinko Vilniuje. Čia bandėme atlikti įvairius biochemijos laboratorinius darbus, klausėmės dėstytojų paskaitų ir sprendėme įvariausius su biochemija ir genetika susijusius uždavinius.

Susitikę traukinių stotyje, nuskubėjome sušilti ir papietauti. Nors ir spaudžiant didžiausiam šalčiui (remiantis kai kuriais šaltiniais, termometro stulpelis nukrito net iki -30C) iš visų Lietuvos kampelių susirinko 15 moksleivių, iš kurių dauguma dalyvaus 45-ojoje Lietuvos mokinių biologijos olimpiadoje, vyksiančioje kovo 22 – 24 dienomis Klaipėdoje. Kai kurie pernai respublikiniame etape užėmė prizines vietas ar net dalyvavo tarptautinėje biologijos olimpiadoje (IBO). Taigi kulniavome iki Vilniaus universiteto gamtos mokslų fakulteto. Pirmą dieną buvome paskirstyti į dvi grupes. Pirmoji grupė ruošė gelį baltymų elektroforezei ir leido bakterinių baltymų mišinį. Laboratorinį darbą vedė genetikos II kurso studentė Žana Kapustina. Mums taip pat padėjo dr. Violeta Jonušienė ir laborantė Ramutė Pagalytė. Antroji grupė, mūsų naujokai, dar niekada nebuvę BioSos praktikose, susipažino su pipetmanais, išmoko jais naudotis ir nepamiršti uždėti antgalių, taip pat išmoko ruošti tirpalus bei išklausė molekulinės biologijos II kurso studento Juliaus Juodakio paskaitos. Visas ketvirtadienis taip ir praėjo (visgi mokslininkų darbai reikalauja laiko), o jį vainikavo bakterijų užsėjimas. Kiekvienas galėjo pramiklinti savo pirštelius su pipetmanu ir išmokti kaip tinkamai užsėti bakterijas Petri lėkštelėse.  Antroji diena tikrai neprailgo, kadangi turėjome daug veiklos. Pirma paskaita buvo prof. Jurgio Kadziausko, prasidėjusi viską apibendrinančiu sakiniu: ,,ŠALTA!“. Pirmoji paskaitos dalis buvo apie membranas ir jų baltymus. Apie ką profesorius kalbės antroje paskaitos dalyje, galėjome pasirinkti patys iš jo naujojo knygos leidimo. Įdomiausia tema mums pasirodė apie baltymų transportavimą per membranas. Po paskaitos vėl išsiskirstėme į grupes, pirmoji grupė klausė Žanos paskaitos apie genų mutacijas, įvairius genetinius sutrikimus bei sprendė genetinius uždavinius, o antroji grupė, padedant biochemijos IV kurso studento Artiomo Akatovo, skyrė DNR ir bandė ją karpyti DNR restriktazėmis. Po to grupės apsikeitė vietomis. Kol antra grupė po laboratorinio darbo pietavo, pirmoji darė PGR (polimerazės grandininę reakciją) ir išskyrė plazmides iš savo užaugintų bakterijų. Po to sekė antros grupės DNR elektroforezė, o pirma grupė gavo progą papietauti. Antra praktikos diena pasibaigė pirmos grupės DNR elektroforeze ir biochemijos III kurso studentų Edvino Stankevič ir Lino Tamošaičio paskaita antrai grupei apie baltymus.

Paskutiniąją dieną nuo šalčio raudonomis nosimis vėl atvykę į gamtos mokslų fakultetą turėjome dvi paskaitas. Pirmąją paskaitą apie baltymų erdvinę struktūrą skaitė Linas Tamošaitis. Šis jaunas dėstytojas neleido sušalti savo klausimais apie kolageną ir kitus struktūrinius baltymus. Antrasis dėstęs mums tą dieną buvo dr. Rolandas Meškys. Jo paskaitos ,,Fermentai keičia chemiją“ bei ,,Sintetinė biologija“ turbūt daug kam paliko didžiulį įspūdį ar net paskatino susimąstyti apie biochemijos ar molekulinės biologijos studijas. Sužinoję daug naujo ir įkvėpti studijuoti Vilniaus universitete keliavome namo.

Taigi, smagiai praėjo ši praktika! Daug išmokome, susipažinome su naujais žmonėmis, draugų susiradome, pamatėme, kokie įdomūs ir linksmi yra biologai, supratome, kiek daug dar nemokame ir vėl laukiame naujos praktikos!

Dėkojame visiems, kas prisidėjo prie praktikos organizavimo, skaitė paskaitas, vedė laboratorinius darbus!