Po pirmos Biologų Sandraugos praktikos praėjus beveik dviem mėnesiams, šlapią sausio 31-osios popietę į Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultetą vėl atskubėjo dvylika šaunių jaunų biologų, ištroškusių naujų žinių. Šį kartą per praktiką buvo susitelkta į genetiką, biochemiją ir ląstelės biologiją.
Pirmoji diena buvo skirta paskaitai apie maistą ir genetiką bei vienam laboratoriniam darbui. Prof. J. Lazutka savo paskaitoje apžvelgė kenksmingus, mutageniškus junginius maiste, kurių turėtumėme vengti, davė naudingų patarimų kulinarijos srityje (dabar biologai mokės tinkamai išsikepti mėsą) bei pateikė įtikinamų argumentų, kodėl vegetarizmas nėra toks nuostabus dalykas. Paskaitos pabaigoje, kai mūsų biologai buvo šiek tiek sutrikę dėl to, ką apskritai galima valgyti, profesorius, viską apibendrindamas, pareiškė, jog valgyti galima viską – svarbu, kad būtų skanu. Po paskaitos pralinksmėję sandraugos nariai patraukė į mokomąją laboratoriją, kur jų laukė lekt. Eglė Lastauskienė. Laboratorinio darbo, kuris vadinosi „Trėkštas preparatas“, metu prisiminėme mitozę ir ieškojome jos stadijų žirnio šaknies šalmelio ląstelėse. Nors šiuo metų laiku ląstelės nėra linkusios intensyviai dalintis, vis dėlto biologai įstengė atpažinti anafazę, telofazę bei pastebėjo daug endomitozės atvejų. Po laboratorinio darbo visi išsiskirstė: kas namo, kas į bendrabutį.
Išaušo antroji diena, kurios biologai labiausiai laukė. Visų pirma vyko doc. dr. A. Markucko paskaita apie tai, kaip ląstelėje gaminama ATP, apie glikolizę, Krebso ciklą, oksidacinį fosforilinimą. Paskaitos metu biologams reikėjo susikaupti, nes buvo pateikta ir aiškinta daug sudėtingų biocheminių reakcijų ir mechanizmų. Tačiau iš šios paskaitos jie išėjo tikrai protingesni nei atėjo. Po sudėtingos paskaitos moksleiviai nekantraudami skubėjo į mokomąją laboratoriją, kur laukė dr. Violeta Jonušienė ir katedros darbuotoja Ramutė Pagalytė ir E. coli plazmidės skyrimas, PGR išpilstymas, DNR elektroforezė. Jie įgavo daug naudingos patirties: išmoko naudotis pipetmanais, paruošti gelį DNR elektroforezei ir ją paleisti. Pavargę, bet laimingi biologai išsiskirstė laukti kitos dienos paskutinės paskaitos.
Atėjus paskutinei praktikos dienai, sandraugos nariai su visa manta susirinko prie auditorijos laukti paskutiniosios doc. J. Raugalo paskaitos tema „Ląstelės mirtis“. Šios paskaitos metu nagrinėtos apoptozė ir nekrozė, kurios pasirodė labai įdomios biologams. Sužinojome daug įdomių dalykų, pavyzdžiui, dar negirdėtų ku-kū („surask mane“) ir niam niam („suvalgyk mane“) signalų, kurių dėka fagocitas suranda apoptuojančią ląstelę. Po tokios nuotaikingos paskaitos jaunieji biologai nusifotografavo ant kitų nei įprastai VU GMF laiptų su Biologų Sandraugos vėliava, atsisveikino vieni su kitais iki LitBO 46 trečio etapo, kuris vyks Alytuje, ir išsiskirstė po Vilnių. Gamtos mokslų fakultetas liko tuščias ir tylus, bet jį vėl greitai sudrebins kitos mūsų sandraugos praktikos!
Nuoširdžiai dėkojame visiems lektoriams, kurie mielai sutiko mums skaityti paskaitas, dėkojame laboratorinių darbų vadovėms, kurios kantriai mums padėjo viską teisingai atlikti, taip pat dėkojame mūsų mieliesiems kuratoriams Vilmantei, Miglei ir Jeronimui, kuris netikėtai išdygo praktikos metu, ir tikimės daugiau tokių įsimintinų dienų kartu.
Iki kito karto!
Praktikos akimirkas galite rasti čia.