Olimpiados.lt
Biologija

BioSa6 zoologijos - botanikos praktika

Vėsią ir snieguotą gruodžio 6-os dienos popietę Vilnius sulaukė netikėtų svečių – penkiolikos šaunių jaunųjų biologų iš visos Lietuvos. Po trijų mėnesių intensyvaus mokymosi, testų kūrimo ir sprendimo bemiegės naktys prie Campbell‘o buvo atlygintos botanikos ir zoologijos praktika Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakultete.

Pirmojoje paskaitoje gilinomės į evoliuciją, kurios subtilybes mums atskleidė lektorius A. Spiridonov. Šioje paskaitoje ne tik praplėtėme savo žinias, bet ir nuotaikingai praleidome laiką, nes įdomios dėstytojo įžvalgos tikrai neleido nuobodžiauti. Vakarėjant vilniečiai patraukė link namų, kiti – link bendrabučių, kur jaukiai ir šiltai praleido naktį prieš antrąją praktikos dieną.

Gruodžio 7–osios rytą mus žadino gamtosaugos specialisto, ekologo A. Gintaro paskaita apie bioįvairovę bei lūšių ir didžiųjų apuokų populiacijų atkūrimo projektus Lietuvoje. Gavome ne tik teorinių žinių, bet ir galėjome pamatyti ir net išbandyti gamtosaugininkų naudojamą įrangą. Taiklūs dėstytojo klausimai privertė susimąstyti ir apie savo ateitį bei planus. Galbūt kai kurie išdrįs šiuos persvarstyti ir atras tikrąjį savo kelią.

Po jaukios pietų pertraukos jaunųjų biologų laukė išbandymas – bestuburių laboratorinis darbas, kurį vedė prodekanė doc. dr. J. Turčinavičienė. Šį kartą tyrinėjome šnypščiančiuosius Madagaskaro tarakonus. Pačią sunkiausią užduotį – juos gyvus perkelti į indą su eteriu – pavyko įgyvendinti tik patiems drąsiausiems. Šiems nurimus tyrinėjome tarakonų išorinę sandarą, preparavome jų burnos aparatą, išnagrinėjome vidaus organus. Tarakonai pasirodė esą tokie judrūs, kad turėjo gardžiuotis ne viena eterio doze. Kai kurie biologai net įsigudrino parsinešti keletą jų namo. Tikėkimės, jog šie nepaspruks.

Po zoologijos perėjome į mikologijos pasaulį, su kuriuo mus supažindino vyresnioji specialistė T. Iznova. Išnagrinėję visus grybų karalystės skyrius ir mikroskopavę tipiškiausius kiekvieno jų atstovus (beje, itin įspūdingais mikroskopais) be vargo olimpiadose galėsime atsakyti net į pačius sudėtingiausius mikloginius klausimus. Dėstytoja taip pat mums aprodė vieną seniausių Europoje Vilniaus universiteto herbariumą, kuriame saugoma didžiulė įvairių augalų, dumblių ir grybų rūšių kolekcija. Po tokios įdomybių kupinos dienos pavargę, bet laimingi biologai vakare dar ilgai dalinosi įspūdžiais.

Šeštadienį, gruodžio 8-ąją, mūsų laukė ekskursija po Gamtos mokslų fakulteto zoologijos muziejų, kurią vedė lektorė, dr. G. Skujienė. Peržvelgėme visą gyvūnų sistematiką nuo pinčių iki žinduolių ir sužinojome be galo daug tiek teorinių, tiek ir praktinių įdomybių iš zoologijos pasaulio. Kelios praktikos dienos prabėgo nepastebimai ir šeštadienio vidudienį jau atėjo laikas atsisveikinti.

Nuoširdžiai norėtume dar kartą padėkoti visiems dėstytojams, suteikusiems mums tiek daug žinių, bei kuratorėms Vilmantei ir Miglei už rūpestį jaunaisiais kolegomis. Tikimės, jog dar ne kartą susitiksime ir toliau kartu gilinsimės į biologijos subtilybes.

Iki susitikimo!