Olimpiados.lt
Kita

DNR diena Lietuvoje

Genetikos mokslas, atnešdamas vis daugiau žinių ir jų pritaikymų, skverbiasi į šiandieninį gyvenimą ir tampa svarbia žmogaus gamtamokslinio raštingumo dalimi. Apie genetikos mokslą mokiniai susipažįsta jau pagrindinėje mokykloje, o vyresnėse klasėse nagrinėja giliau. Šis nelengvas ir vis didesniu greičiu progresuojantis mokslas tampa dažnai sunkiu, bet įdomiu išbandymu, sprendžiant genetinį uždavinį klasėje, o ir biologijos egzamino metu

Šiais metais, jau antrą kartą, mokiniams buvo pasiūlyta įvairius genetinius klausimus nagrinėti ne tik pamokų metu, o gamtamokslinės komunikacijos gebėjimus vystyti dalyvaujant DNR dienos konkurse ir kuriant rašinį apie DNR. Šį konkursą iniciavo Lietuvos žmogaus genetikos draugija, kartu su ŠMM ir LMITKC, kurio nacionalinės dalies pabaiga bei apdovanojimai surengti balandžio 24 d., minint tarptautinę DNR dieną.

Šis konkursas aktualus ir dėl to, kad mokiniai, atsakydami dėl G.Mendelio dėsnių mokymosi aktualumo šiandien, apmąstydami ūgio genų lemtį žmogaus gyvenime, turėjo savo nuomonę paremti argumentais, kuriuos privalėjo pateikti lietuvių ir anglų kalba (toliau darbai bus siunčiami į tarptautinį konkursą). Tad mokinio darbo vadovais teko būti net trims mokytojams: biologijos, lietuvių k. ir anglų k. Kitaip sakant, vyko bendradarbiavimas tarp mokinio ir tarpusavio mokytojų bei integracija tarp kelių mokslo sričių. O rezultatas, pasak vertinimo komisijos narės mokytojos Jolitos Kančiauskienės, - nemaža dalis rašinių išsiskyrė kūrybiškumu, originaliu, savitu požiūriu, o argumentuojant teiginius pasitelkta ne tik mokslinė informacija, bet ir bendražmogiškosios vertybės - sveikata, tikėjimas, tolerancija.

DNR renginys, vykęs VU Medicinos fakultete, atvėrė duris beveik 100 mokinių su jų mokytojais. VU Medicinos fakulteto dekanė prof. habil. dr. Zita Aušrelė Kučinskienė, pristatydama fakultetą ir medicinines studijas, gal ne vienam konkurso dalyviui atskleidė šios krypties mokslo žavesį ir išankstinį būtiną atsakomybės apsisprendimą: „Čia studijuojant galima mokytis tik labai gerai, kitų variantų nėra", kalbėjo profesorė. Vėliau paties autoriaus Rolando Maskoliūno pristatytas ir demonstruotas filmas „Lietuvos genas" bylojo apie tai, kad kiekvienam lietuviui genetiniai populiacijų tyrimai nemaža dalimi gali atsakyti į tautinio identiteto, kultūrinius ir istorinius klausimus, kodėl esu toks ir ką paveldėjau iš savo protėvių su ateinančiais genais. Antra renginio dalis suteikė nekasdienę galimybę pamatyti VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Medicininės genetikos centrą. Pasirengę genetikai mokslininkai ir gydytojai priėmė vaikus ir mokytojus į laboratorijas, kuriose vykdomi genetiniai diagnostiniai ir moksliniai tyrimai. Pro mikroskopus vaikai žvelgė į įvairius persitvarkymus chromosomose ir galbūt pirmą kartą sužinojo apie stulbinančią naudą visaverčiam gyvenimui suteikiantį genetikos mokslo indėlį, kad ir, pavyzdžiui, kai sergant paveldima medžiagų apykaitos liga - fenilketonurija, skiriamas specifinis gydymas ir tuo užtikrinama normali žmogaus psichomotorinė raida bei pilnavertė gyvenimo kokybė.

Rašinių vertinimo komisijos pirmininkas Lietuvos žmogaus genetikos draugijos pirmininkas prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas apdovanojo šiuos geriausių darbų autorius: Šiaulių Juliaus Janonio gimnazistę Dovilę Meliauskaitę (mokytoja Danutė Aleksonienė), Vilniaus licėjaus mokinę Ivetą Šlepikaitę (mokytoja Alyda Daulenskienė) ir Ukmergės Užupio vidurinės mokyklos abiturientę Agnę Ivaškevičiūtę (mokytoja Laima Motiejūnienė), Kaišiadorių Algirdo Brazausko vidurinės mokyklos mokinę Simoną Sabulytę (mokytojas Stanislavas Bernikas), Telšių Džiugo vidurinės mokyklos 8 klasės mokinę Viktoriją Gurskytę (mokytoja Audronė Alšauskaitė), Alytaus Panemunės vidurinės mokyklos 9 klasės mokinį Dovydą Adomaitį (mokytoja Jurgita Dimšienė). Savo premijas taip pat skyrė genetikos srityje nemažai pasiekę svarbūs asmenys. Vilniaus universiteto rektoriaus akademiko Benedikto Juodkos premija apdovanotas Švenčionėlių gimnazijos 3 klasės mokinys Tomas Taluntis (mokytoja Daiva Gaidamavičienė), Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dekanės premija - Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centro Biochemijos būrelio mokinė Deimantė Barkauskaitė (mokytoja Julija Baniukevič), Lietuvos žmogaus genetikos draugija apdovanojo Šiaulių r. Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazistą Justą Kazlauską (mokytoja Laima Jonušaitė).