Olimpiados.lt
Fizika

Įdomus fizikos uždavinukas - tikra istorija

Kosminėse stotyse buvo atlikta šimtai tūkstančių eksperimentų: vieni botaniniai, virusologiniai, kiti buvos skirti žmogaus fiziologijai nesvarumo sąlygomis tirti. Tačiau nebuvo tirta, kaip alkoholis veikia astronautą ar kosmonautą.

Alkoholis buvo griežtai draudžiamas ne tik kosmonautams, bet ir astronautams, nes nesvarumo sąlygomis žmogui neveikia vestibiuliarinis aparatas, ir net ne vieną mėnesį išbuvęs nesvarumo sąlygomis kosmonautas/astronautas vėl palikęs Žemės planetą turi ne vieną parą kentėti, kol vėl pripranta prie nesvarumo. Kitaip tariant jis jaučiasi labai girtas veikiamas tik nesvarumo.

Dabar visiem žinoma, kad, nepaisant draudimų, rusų kosmonautus, ilgiems mėnesiams palikusius žemės paviršių, su maisto ir deguonies, technikos, bei kitais siuntiniais pasiekdavo slapti lauknešėliai - tai alkoholis (spėju, kad 100% spiritas, nes vandenį skraidinti yra labai brangu). Tokių siuntinių egzistavimo vadovybė galėjo ir nežinoti, nes likę draugai Žemėje "pakuodami" siuntinį su sausu lyg parakas maistu, medikamentais ir t.t. slapta įdėdavo lašinę alkoholio. (Kad viskas tilptų į griežtus matmenis bei svorį, matyt reikėjo kažką išimti kaip nebūtiną daiktą kosminei stočiai ar kosmonautui :D )

Kosminė stotis MIR (paleista 1986 m. vasario 20 d.), savo gyvavimo pabaigoje svėrusi virš 120 tonų ir priėmusi dirbti 104 kosmonautus bei astronautus, 2001 m. kovo 23 dieną buvo dalinai sudeginta Žemės atmosferoje. MIR stotis buvo surinkta iš modulių kaip lego dėlionė. Mūsų istorijai svarbiausia dalis yra "Cпектр" modulis, kurį atgabeno JAV astronautai. Nebeminėdamas nei datų, nei kam skirtas modulis, pagaliau mieląjį skaitytoją priartinsiu

prie uždavinuko:

 Į "Cпектр" modulį atvykusius dirbti JAV astronautus labai draugiškai sutiko rusų kosmonautai. Po tądien "šventinių" pietų vyriausias pagal laipsnį rusų kosmonautas atnešė didelį kiekį alkoholio, tačiau amerikiečiams jis pasirodė negeriamas. Rusas viską atidėjo savaitei. Jis turėjo planą: Savaitė prailgo iki 14 dienų, mat buvo atidėtas išėjimas į atvirą kosmosą. Galiausiai buvo du plastikiniai buteliai po 2 litrus geriamojo vandens su prasuktais kamšteliais įdėti į sandarų vamzdį, išnešti į atvirą erdvę ir ten vakuumuoti atidarant vamzdžio sklendę. uždarius sklendę ir grįžus į kosminę stotį, iš vamzdžio išimtuose buteliuose buvo ledo gėrimams.

Uždavinys:

Tolygiai vakuumuojama talpykla su keturiais litrais 21 °C temperatūros vandens. Vakuumavimas nutraukiamas užšalus visam vandeniui. Kokia ledo masė bus nutraukus vakuumavimą? (Talpykla ideali - nevyksta jokie energijos mainai tarp talpyklos ir skysčio.)