Olimpiados.lt
Kita

Kaip gims tavo pirmasis Harvard’o diplomas?

Nors nuo mokylos baigimo prabėgo vos šešeri metai, kartais garsiai pagalvoju: kokie neįsivaizduojamai laimingi yra dabartiniai mokiniai ir studentai – kaip kardinaliai pasikeitė mokslo pasaulis ir žinių prieinamumas per pastaruosius kelerius metus. Šiuo laikotarpiu atsiradusios iniciatyvos kaip Khan Academy, Coursera, Academic Earth, MITx, iTunes U, University of Reddit ir kitos, plačiajai visuomenei nemokamai prieinamas padarė geriausių pasaulio mokytojų ir universitetų paskaitas.

Tačiau kartais pakalbėjus su dabartiniais mokiniais ir jaunesniais studentais galima susivokti, kad kol kas daugelis nelabai žino, kur ir kaip tas neįkainojamos vertės nemokamas žinias rasti. Taigi, šio įrašo tikslas yra pasidalinti ir trumpai apžvelgti šiuo metu, mano manynu, geriausias mokslo sklaidos iniciatyvas internete.

Khan Academy, kurios didžiąją dalį pamokų yra įgarsinęs išskirtinių gabumų mokytojas Sal Khan (turintis tris laipsnius iš MIT ir vieną iš Harvard'o) yra skirta anglakalbiams mokiniams ir apima mokykloje mokomas disciplinas kaip Matematika, Informacinės Technologijos, Istorija, Biologija, Fizika, Chemija, etc. Pamokos yra neilgesnės nei 10 min. ir vyksta Sal'ui ant planšetės spalvotai iliustruojant įvairias savo dėstomas temas. Tinklapis yra puiki vieta visų klasių vidurinių mokyklų ir gimnazijų mokiniams bei visiems, norintiems ištaisyti savo bendro išprusimo spragas.

Coursera tinklapyje šiuo metu prieinami 200 kursų iš geriausių pasaulio universitetų, tokių kaip Princeton, Stanford, UPenn, Rice, Brown, etc. Čia galima tiesiogiai mokytis nuo Statistikos pagrindų iki Pasaulio Istorijos, nuo Kriptografijos iki Arklių mitybos. Kiekvienas kursas turi savo pradžios datą ir trukmę, o kiekvienos savaitės pabaigoje reikia atlikti namų darbus, kurie vėliau yra įvertinami. Iškilus klausimams, juos galima pateikti forume, o atsakymų vos po kelių minučių galima tikėtis iš dėstytojų komandos arba kitų tą patį kursą studijuojančių bendraklasių. Sėkmingai baigus kursą kartu su dešimtimis tūkstančių kitų studentų yra gaunamas sertifikatas, patvirtinantis, jog lankėte ir išlaikėte tam tikro universiteto konkretų kursą online.

edX yra iniciatyva, priklausanti dviem konkretiems universitetams – MIT ir Harvard,- geriau žinoma MITx platformos vardu. Kol kas čia galite rasti vos kelis kursus, tačiau iniciatyva turėtų pompastiškai startuoti 2012 metų rudenį, taigi, nepraleiskite progos tapti Harvard'o studentu gyvendami Lietuvos miestelyje. Nors dalis kursų bus nemokami, kitai daliai populiaresnių kursų gali būti nustatytas sutartinis mokestis

iTunes University yra programėlė, esanti pagrindiniame iOS X pakete, taip pat ir naujose iTunes versijose. Nors daugelį jos kursų galima rasti aplinkiniais keliais, iTunes U suteikia puikią aplinką mokymuisi ir susistemina daugelyje universitetų nemokamai prieinamas paskaitas ir kursus. Kaip itin aukštos kokybės pavyzdį galėčiau pateikti Stanford'o kursą CS 193P iPhone and iPad Application Development. Vienas programėlės minusų yra tas, jog ji geriau pritaikyta Mac vartotojams. Be to, joje esantys kursai nėra pateikiami esamuoju laiku, o yra tiesiog paskaitų medžiaga arba podcast'ų pavidalo įrašai.

Udacity yra internetinis universitetas, kurio misija – demokratizuoti švietimą. Įkurtas 2011 m. trijų Stanfordo robotikos specialistų, šiuo metu leidžia pasirinkti iš 14 su tiksliaisiais mokslais susijusių kursų. Vienas iš pirmųjų pasiūlytų kursų, pavadinimu Dirbtinis intelektas, yra skirtas pažengusiems tiksliųjų mokslų studentams. Baigus kiekvieną iš siūlomų kursų ne tik gaunamas sertifikatas, bet ir yra teorinė galimybė, jog bus pasiūlytas darbas vienoje iš su Udacity bendradarbiaujančių aukštųjų technologijų kompanijų.

Academic Earth iniciatyva yra panaši į Coursera, tik dalyvaujantys universitetai (šiuo atveju Yale, Stanford, MIT, Harvard, etc.) yra kiek kiti, kaip ir kursai, kuriuos galima pasirinkti. Tiesa, daugelis kursų nėra tokie išsamūs kaip Coursera ir dažnai yra filmuoti universiteto auditorijose ar paimti iš pačių universitetų tinklapių, todėl yra ne taip gerai susisteminti ar orientuoti į internetu kursą stebintį studentą.

University of Reddit šūkis – "waste your time wisely". Kas yra Reddit, kaip ir kodėl verta juo naudotis jau rašiau čia. Siūlomi ne konkrečių universitetų kursai, o suteikiama platforma mokytis ir mokyti kitus įvairių dalykų, kuriuose specialistas esate pats ar norėtumėte būti. Jeigu norite, kad koks nors indas mokytojas jus išmokytų Hindi – parašykite užklausą r/UniversityofReddit, o jei norite išbandyti lietuvių kalbos mokytojo karjerą užseniečiams, pats pasisiūlykite vesti tokį kursą. Už kiekvieno kurso kokybę garantuoti negalima, tačiau jei jūsų poreikiai itin specifiški, gali būti, kad būtent University of Reddit rasite reikiamos pagalbos.

Vaizdo pamokos yra viena pirmųjų lietuviškų iniciatyvų sukoncentruoti mokyklos kursą Lietuvos mokiniams vienoje vietoje. Ja siekiama, kad kiekvienas mokinys, gyvenantis mažoje kaimo vietovėje, ar esantis užsienyje, galėtų susipažinti su gimnazijų mokytojų dėstoma medžiaga ir gauti geriausių Lietuvos mokytojų pamokas. Projektas kol kas pradinėse stadijose, tačiau laikykime kumščius, kad jis išaugtų į tikrai kokybišką produktą.

(Nebe)Fantastinės įžvalgos apie ateities išsilavinimą

Už kelerių metų diskusijos apie studijų kokybę universitetuose gali prarasti (ar bent pakeisti) prasmę, kadangi didžioji dauguma geriausių pasaulio universitetų kursų bus prieinami nemokamai – internetu. Iki laiko, kai gyvendamas prie ežero Aukštaitijos nacionaliniame parke, ar kokiame Žemaitijos vienkiemyje galėsi užsitarnauti Harvard'o (bent jau kelių semestrų, jei ne paties universiteto) baigimo diplomą liko labai nedaug.

Galima numanyti, kad atėjus į darbo interviu greitai nebebus vertinamas tavo universiteto baigimo diplomas – daugiau dėmesio bus skiriama asmeniniams gebėjimams, kuriuos įrodyti bus galima konkrečiais atliktais projektais ir praeitais kursais internete.

Atsiras vis daugiau protingų ir veiklių žmonių su įstabiu išsilavinimu, tačiau be jokio mums įprasto konvencinio universiteto diplomo. Bus galima pačiam pasirinkti, ką, kur ir kada mokytis ir kaip pritaikyti kasdienėje veikloje. Toks mokslas taip pat sumažins protų nutekėjimą, kadangi kokybišką išsilavinimą pagaliau bus galima įgyti ir gyvenant Lietuvoje.

Žinoma, toks mokslas gali atitolinti natūralų tarpžmogišką bendravimą ir padaryti sunkesnį ryšių kūrimą (networking). Taip pat reikės kaip nors sukovoti su asmeninės motyvacijos stoka ir laiko švaistymu. Be to, naivu būtų tikėtis, kad internetinis mokslas atstos medicinos, menų ar konkretų amatą suteikiančias studijas, tačiau programavimas, filosofija, ekonomika ir panašios studijos už mažiau nei pusės amžiaus galgi net ir išnyks iš universitetų vitrinų.

Išsilavinimas sudaro pagrindą motyvuotiems sprendimams. Jei dalinsimės savo įgytomis žiniomis ir išmokysime aplinkinius sudominti mokslu, galgi kažkada nebereikės raudonuoti, už tai, kokią valdžią (nevisada) demokratiniais keliais išsirenkame. Taigi jeigu ši informacija Jums buvo bent iš dalies nauja ar naudinga, pasidalinkite žiniomis su tais, kurie apie tokius informacijos įgyjimo būdus galbūt dar nėra girdėję. Linkiu, kad vienu iš čia aprašytų būdų gimtų pirmasis jūsų Stanford'o ar Harvard'o diplomas.

rytis.org