Olimpiados.lt
Filologija

Lietuvių gimtosios kalbos ir literatūros olimpiada

2011 m. kovo mėn. 25–27 d. Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje vyks bendra Lietuvių gimtosios kalbos ir literatūros olimpiada Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų mokiniams. Į olimpiadą kviečiami 132 mokiniai iš Lietuvos miestų ir miestelių bei 28 mokiniai iš užsienio – lietuviškų Latvijos, Lenkijos, Vokietijos, Rusijos, Baltarusijos mokyklų.Lietuvos mokiniai į respublikinę olimpiadą galėjo patekti tik laimėję savo rajono ar miesto atrankos turus ir puikiai atlikę Vilniaus universiteto dėstytojų kurtas, lietuvių kalbos mokytojų praktikų recenzuotas išankstinio miesto ar rajono etapo užduotis. Kartu su mokiniais olimpiadoje bus 120 jų lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų, kurie dalyvaus Švietimo ir mokslo ministerijos rengiamuose seminaruose.

Ši Lietuvių gimtosios kalbos ir literatūros olimpiada, į kurią suvažiuoja mokiniai ir mokytojai iš įvairių pasaulio šalių, Lietuvoje organizuojama pirmą kartą. Anksčiau olimpiados Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų mokiniams buvo rengtos atskirai, o nuo šių metų jos sujungtos siekiant stiprinti tautinį tapatumo jausmą ir skatinant bendravimą po pasaulį pasklidusio ir Lietuvoje gyvenančio jaunimo.

Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijoje vykstantis renginys yra išskirtinis ne tik Lietuvos ir dalyvių iš užsienio skaičiumi (tai viena didžiausių Lietuvoje organizuojamų mokinių olimpiadų), bet ir Vilniaus universiteto dėstytojų kurtomis autentiškomis užduotimis. Atskiri olimpiados užduočių paketai parengti 9–10 ir 11–12 klasių Lietuvos mokyklų mokiniams.

Užduotys Lietuvos mokiniams sudarytos iš dviejų dalių. Pirmoji dalis – kūrybinė užduotis: sukurti esė nurodyta tema. Antroji dalis – lituanistikos žinių ir įgūdžių patikrinimas, atliekant įvairias užduotis, kurios parengtos taip, kad būtų galima įvertinti ne tik teorines mokinių žinias, bet ir kritinio mąstymo įgūdžius bei bendrųjų kultūrinių kontekstų išmanymą. Užduočių rengėjai tikisi, kad olimpiados dalyviai turimas žinias mokės pritaikyti praktiškai bei jas kūrybiškai interpretuoti, gebės pademonstruos loginį mąstymą. Užsienio lietuviškų mokyklų mokiniai atliks kitokias – kalbos vartojimo, rašymo, kalbėjimo ir meninio skaitymo – užduotis. Mokinių vertinimo komisiją sudaro Vilniaus universiteto, Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytojai, Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotojai, lietuvių kalbos mokytojai.

Olimpiados dalyviams numatyta įdomi kultūrinė programa. Mokiniai ir jų mokytojai išklausys Vilniaus Vytauto Didžiojo gimnazijos mokinių parengtą koncertą, pamatys Birutės Marcinkevičiūtės režisuotą kamerinį spektaklį pagal rašytojo Jono Biliūno (1879-1907) ir jo žmonos Julijos Janulaitytės-Biliūnienės (1880-1978) laiškus ir kūrybą. Per uždarymą, po apdovanojimų, mokinių ir mokytojų laukia siurprizas – roko muzikos grupės „Skylė“ koncertas. Šis renginys simboliškai vyksta pačiame sostinės senamiestyje – mokiniai savarankiškai ir lydimi mokytojų galės susipažinti su literatūriniu Vilniumi, pasivaikščioti po vingrias senamiesčio gatveles ir pajusti pavasarėjančios sostinės dvelksmą.

Daugiau informacijos:Jurgita MačiokaitytėTel. 8(5) 2776301Mob. 8 604 12218jurgita.maciokaityelmitkc.lt