Olimpiados.lt
Fizika

LitFO’60 Vilniuje: fizikams ir bulvės - baterija!

„Ar yra miegojusių? O išsimiegojusių?“, - pradėjo uždarymo ceremoniją vedėjas Edvinas. Ir klausimai visai natūralūs, juk olimpiados sūkuryje laiko miegui dažnai nelieka... Praūžė trijų dienų jubiliejinės 60-osios Lietuvos mokinių fizikos olimpiados maratonas: trys dienos rimtų iššūkių bei linksmų nuotykių. Prisiminkime, kaip viskas buvo...

Balandžio 12 dienos rytą Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centro (LMITKC) fojė buvo stebimas neįprastas sujudimas: iš skirtingų Lietuvos kampelių suvažiavo jaunieji olimpiadininkai su savo mokytojais. Juos pasitiko būrys energingų oranžinius marškinėlius vilkinčių studentų. Taip, taip, tai oranžinė LGMOA komanda, jau trečią kartą šėlstanti kartu su geriausiais šalies fizikais! Su kiekvienu atvykusiu fiziku susipažinome ir įsiamžinome nuotraukoje registracijos metu. Gavę voką su mūsų suvenyrais ir skaniai papietavę, dalyviai patraukė į LMITKC aktų salę, kur respublikinė fizikos olimpiada buvo oficialiai atidaryta. Olimpiadininkai susipažino su vertinimo komisijos nariais, pažiūrėjo oranžinių kurtą originalų instruktažinį filmuką bei nusiteikė artėjantiems teorinių uždavinių sprendimams.

Teorinės užduotys buvo pirmas rimtas olimpiados išbandymas. Keturios valandos įtempto mąstymo, skaičiavimų, braižymų... Kai kas rado laiko ir kūrybai :) Sprendimų laikui pasibaigus, kas susimąstę ar susirūpinę, o kas linksmi ir atsipalaidavę, ėjo vakarieniauti. Rimtoji pirmos dienos dalis baigėsi, bet priešaky - „Protmušis“, tad energijos tikrai dar reikėjo!

Kitoms oranžinėms olimpiadoms (tikimės, kad ir LitFO tapsiantis) tradicinis komandinis žaidimas „Protmušis“ pakvietė neoficialiai ir linksmai pasivaržyti su kolegomis. Visi susirinkę pasidalino į 18 komandų po penkis ir, oranžinių prižiūrimi, susirungė dvidešimties klausimų maratone dėl patekimo į „Protmušio“ finalą. Kai finalistai paaiškėjo, padarėme pertraukėlę. Apie dieną spręstas teorines užduotis priminė apeliacijos. Tai puiki galimybė išsiaiškinti, ar buvote teisingai suprasti ir ar visi taškai tinkamai suskaičiuoti, - juk kova olimpiadoje nuožmi, ir svarbus kiekvienas taškas. Su tuo, manome, sutiktų visi olimpiadininkai (bet tikriausiai ne visi autobuso vairuotojai). Sudėlioję visus taškus ant i, fizikai grįžo į didįjį „Protmušio“ finalą. Trys komandos scenoje rungėsi dėl geriausios ir išradingiausios vardo. Finalas vyko žaibišku greičiu, mat skubėjome išlydėti olimpiadininkus į nakvynės vietas, bet išradingų ir teisingų atsakymų netrūko nei iš komandų, nei iš salės. Pasirodo, fizikų lengvai nesuklaidinsi klausimais apie masonų organizacijų tradicijas, amišų barzdas bei netradicinio dizaino žadintuvus... Na, o geriausiųjų trejetukas tą vakarą atrodė taip: trečią vietą ir saldainių vakarui laimėjo komanda „Terorščiukai“, antra vieta ir tikromis melioninėmis smegenimis džiaugėsi „Jehovos liudytojams reikia žmonių“ komanda, o geriausiais tapo „MBG“ penketukas, laimėjęs robotuką Benderį iš šprotų. Tokia žaisminga gaida pirmą olimpiadinę dieną ir baigėme.

Kitą rytą, balandžio 13 dieną, nė kiek neabejojantys dėl savo sėkmės (na ir kas, kad šiandien penktadienis, ar ne?) fizikai patraukė spręsti praktinių užduočių. Po sprendimų ir sočių pietų laukė pirmą kartą fizikų teismui pristatytas orientacinis žaidimas „StrateGO“. Šiemet fizikų „StrateGO“ buvo skirtas bulvėms. Taip, nenustebkite, tikrai bulvėms, bet kur čia fizika, paklausite? Atsakysime, kad fizikai iš visko padarys bateriją! Vienai iš komandų pavyko sujungti net 40V įtampos grandinę! Gaila, pritrūko laiko sujungti vieną didelę grandinę, bet oranžiniai pažadėjo, kad būtinai tai padarys ir papasakos apie rezultatą.

Po vakarienės ir praktinių užduočių apeliacijų prasidėjo tikrų tikriausia fizikų fiesta – peticija dėl šokių vakaro buvo pasirašyta daugelio, tad visi norintys galėjo patrypti kojytėmis ir pašėlti šokių sūkury. Pavargę po šokių ar mėgstantys ramesnį laisvalaikį mėgavosi įdomiais stalo žaidimais šaunioje kolegų-olimpiadininkų ir oranžinių draugijoje. Ištvermingiausi žaidė iki pat ryto!

Na, o šeštadienį, balandžio 14 dieną, atėjo laikas atsisveikinti... Prieš uždarymo ceremoniją paklausėme 10 klasės vertinimo komisijos pirmininko Pavelo Bogdanovičiaus paskaitos, o jau vidurdienį paaiškėjo, kas šiemet iškovojo teisę vadintis geriausiais iš geriausių bei pretenduoja į kelialapį į tarptautinę fizikos olimpiadą. Ryškiausias akimirkas priminė nuotraukų filmukas bei paklausnis, o kad pasibaigusios olimpiados prisiminimai būtų dar ir saldūs, visus pavaišinome itin gardžiu, specialiai jubiliejinei olimpiadai pagamintu tortu. Didžiulį (kai kas gavo net aštuonis gabalėlius!) tortą fizikams pagamino jau ne pirmus metus olimpiadininkus lepinanti kepykla „Mažoji Ragainė“, tad visi galime pasidžiaugti skaniausiomis LitFO akimirkomis ir padėkoti kepyklai už nuostabų tortą!

Šiek tiek liūdna, kad olimpiada baigėsi... Nekantriai laukiame susitikimo su Jumis, fizikai, kitais metais! Sėkmės ir iki pasimatymo LitFO‘61!

Nuotraukas rasite čia. Taip pat bibliotekoje jau galite rasti olimpiados rezultatus, 9 klasių, 10 klasių, 11 klasių ir 12 klasių užduočių sprendimus, taip pat ir 9 klasių, 10 klasių, 11 klasių ir 12 klasių eksperimentai.