Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindines moksleivių matematikos olimpiadas. Pradėsime nuo pagrindinių olimpiadų, skirtų 9-12 klasių moksleiviams.
Pirmoji kiekvienais mokslo metais yra Lietuvos komandinė mokinių matematikos olimpiada prof. Jono Kubiliaus taurei laimėti, trumpiau dažnai vadinama „Kubiliaus olimpiada“ arba „komandinė olimpiada“. Šioje olimpiadoje dalyvauja kviestinės komandos, kiekviena iš penkių moksleivių, atvykstančios iš visos Lietuvos ir iš Minsko. Komandos tradiciškai kviečiamos iš kiekvieno miesto ir rajono, kuris turi nors vieną Lietuvos matematikos olimpiados prizininką, išskyrus Vilnių ir Kauną, iš kurių kviečiama daugiau komandų ir jos atstovauja savo mokykloms (iš Minsko atvyksta viena komanda). Ši olimpiada visada vyksta VU Matematikos ir informatikos fakultete, rugsėjo mėnesį.
Kitą dieną po komandinės olimpiados vyksta Draugystės matematinis konkursas Lietuvos didžiosios kunigaikštystės garbei ir atminimui (angl. Mathematical Contest of Friendship in Honor and Memory Of Grand Duchy Of Lithuania), trumpiau vadinamas „LDK olimpiada“. Jame dalyvauja geriausiai komandinėje olimpiadoje pasirodžiusių komandų atstovai ir svečiai iš Minsko. Šis konkursas yra individualus ir vyksta anglų kalba.
Lapkričio mėnesio pradžioje vyksta Tarptautinė komandinė baltijos kelio olimpiada, kurioje dalyvauja komandos iš visų prie Baltijos jūros esančių valstybių ir Islandijos (kartais pakviečiama dar viena, svečių, komanda). Komandos susideda iš penkių moksleivių (į Lietuvos komandą tradiciškai kviečiami du moksleiviai iš Kubiliaus olimpiadą laimėjusios komandos, vienas iš antrą vietą užėmusios komandos ir likę du atrenkami per papildomą atranką, dažniausiai sutampančią su LDK olimpiada). Olimpiadą organizuoja dalyvaujančios valstybės pakaitomis, tad kartas nuo karto ji vyksta ir Lietuvoje.
Sausio mėnesį prasideda Lietuvos moksleivių matematikos olimpiada - vyksta jos miestų/rajonų turas. Tai pati populiariausia ir daugiausia dalyvių sulaukianti olimpiada. Jos dalyviai varžosi atskirai 9, 10, 11 ir 12 klasių grupėse kiekviename Lietuvos mieste ar rajone, kartais prieš tai praėję atranką savo mokyklose. Geriausiai mieste ar rajone pasirodę dalyviai kviečiami į finalinį olimpiados turą.
Į finalinį Lietuvos moksleivių matematikos turą taip pat kviečiami ir trijų didžiųjų turnyrų prizininkai.
Pirmasis iš trijų turnyrų, Respublikinis prof. J. Matulionio jaunųjų matematikų konkursas, vyksta Kaune, Kauno Universiteto Fundamentaliųjų mokslų fakultete. Dažniausiai jis organizuojamas sausio--vasario mėnesiais ir sulaukia gausaus dalyvių būrio.
Antrasis, Šiaulių Universiteto „Jaunųjų matematikų varžybos“, vyksta Šiaulių Universiteto Matematikos ir informatikos fakultete, vasario--kovo mėnesiais. Dauguma čia dalyvaujančių moksleivių atvyksta iš vakarų Lietuvos.
Trečiasis, Vilniaus pedagoginio Universiteto jaunųjų matematikų olimpiada, vyksta Vilniuje, Lietuvos edukologijos Universitete. Jame dalyvių susirenka kiek mažiau nei pirmuosiuose dviejuose, gal būt dėl jo reputacijos - sklando gandai, jog šiame konkurse duodami kiek sudėtingesni uždaviniai.
Beveik iš karto po šio konkurso, per Vėlykų atostogas, vyksta nekantriai visų į ją patekusių laukta Lietuvos moksleivių matematikos olimpiada (dar vadinama „respublikine“ arba „LitMo“). Ji kasmet vyksta vis skirtinguose miestuose ir trunka dvi (kartais net tris) dienas. Joje susirenka maždaug po 30 stipriausių moksleivių iš 9, 10, 11 ir 12 klasių, kurie varžosi dėl olimpiados medalių. Uždaviniai šioje olimpiadoje gerokai sunkesni už tuos, kurie sprendžiami miestų/rajonų turo metu, tad už bent vieną be klaidų išspręstą uždavinį yra skiriamas pagyrimo raštas. Ši olimpiada visuomet yra smagi šventė, ir puiki proga susirasti (ar sutikti jau pažįstamus) matematinių draugų iš visos Lietuvos.
Patiems geriausiams olimpiadinis matematikos sezonas Lietuvos matematikos olimpiada neužsibaigia -- jie yra kviečiami į atranką į Tarptautinę matematikos olimpiadą (vadinamą tiesiog „tarptautine“ arba IMO, nuo International Mathematical Olympiad). Po atrankos paaiškėja šeši geriausi (nesvarbu kokio amžiaus) moksleiviai, kurie Liepos mėnesį vyksta vis į skirtingą šalį varžytis su penkiais šimtais olimpiadininkų iš viso pasaulio.
Kartu su atranka į IMO vyksta ir atranka į Vidurio Europos matematikos olimpiadą (angl. Middle European Mathematical Olympiad arba MEMO). Į ją patenka šeši geriausi moksleiviai, likę būsimiems IMO dalyviams už nugaros. MEMO vyksta rugsėjo pradžioje, tad dvyliktokai atrankoje nedalyvauja.
Kitos olimpiados ir konkursai
Be pagrindinių olimpiadų, vyksta nemažai įdomių ir vertų dėmesio konkursų. Trumpai paminėsime kai kuriuos iš jų.
Lietuvos 5-6 ir 7-8 klasių moksleivių matematikos olimpiada vyksta kartu su J. Kubiliaus komandine olimpiada. Joje gali dalyvauti visi norintys.
Jaunesnių klasių moksleivių olimpiada vyksta ir Šiaulių Universitete, kiek vėliau nei konkursas vyresniesiems.
Vienas smagiausių konkursų -- Tarptautinis matematikos konkursas „Kengūra“ vyksta kiekvienais mokslo metais Kovo 15 dieną visose šalies mokyklose. Jame, skirtingai nuo daugumos olimpiadų, sprendžiama daug uždavinių su pasirenkamais atsakymais per gana trumpą laiką. Dalyviai yra suskirstomi į grupes pagal amžių, nuo pačių mažiausiųjų Nykštukų iki senstelėjusių Senjorų.
Kiekvienais metais taip pat vyksta gausybė regioninių olimpiadų, kurių visų neišvardinsime. Bent viena turėtų vykti ir netoli jūsų -- pasiteiraukite savo mokytojo ar mokytojos.