Olimpiados.lt
Fizika

Projektas vyresniųjų klasių moksleiviams | SUPERGALIA: LAZERIAI

Lietuvos lazerių asociacija ragina pasinaudoti išskirtine galimybe ir pasikviesti į savo mokyklą šalies lazerių pramonės atstovus, kurie moksleiviams suprantama kalba ir iš pirmų lūpų papasakos apie lazerių galimybes Žemėje ir virš jos, apie lazerinę mikroskopiją, ateities mediciną, futuristinius taikymo būdus ir kitas su lazeriais susijusias temas.

Atvažiuojamosios paskaitos mokiniams – tai puiki galimybė paįvairinti pamokas ir paskatinti jaunuolius giliau domėtis fizikos mokslu. Paskaitos tinkamos vyresniųjų klasių moksleiviams.
Lietuvoje sukurtos lazerinės technologijos gali atspausdinti nanorobotus, galinčius judėti žmogaus venose ir pristatyti vaistą tiksliai į pažeistą vietą. Nanodariniuose, pagamintuose naudojant lazerių blyksnius, kontroliuojamai auginamos žmonių ląstelės, suformuojant dirbtinį audinį transplantacijai, kitiems audinių inžinerijos tikslams. Pasaulio medikai ir mokslininkai tikisi, kad lazerių spausdintuvais jau visai netrukus bus galima atspausdinti ne tik kaulus, sąnarius, bet ir ištisus sudėtingus organus.
Lietuviški lazeriai jau beveik trisdešimt metų žadina mokslininkų vaizduotę. Lazeriai gali beveik viską. Jais galima atlikti itin preciziškas operacijas, nepadarant žalos aplinkiniams audiniams. Lazerinės sistemos naudojamos ir industrinėse mašinose: lazeriai itin tiksliai gręžia, pjauna, tekina ar struktūriškai keičia medžiagų paviršių. Beveik visuose aplink zujančiuose automobiliuose ir naudojamuose mobiliuosiuose telefonuose yra detalių, pagamintų lietuviškais lazeriais.
Galingiausias Lietuvoje pagamintas lazeris šiuo metu veikia Vengrijoje, tarptautinio lazerių tyrimų centro „Extreme Light Infrastructure-Attosecond Light Pulse Source“ (ELI-ALPS) laboratorijoje Segede. Šis lazeris sukuria didelio intensyvumo ultratrumpus impulsus, kurių smailinė galia net tūkstantį kartų didesnė nei galingiausios JAV atominės elektrinės.

Apie lazerius, fotoniką ir dar daugiau – iš pirmų lūpų! Daugiau informacijos rasite tinklalapyje.