Olimpiados.lt
Filosofija

Tarptautinėje filosofijos olimpiadoje lietuvių mokinys pirmą kartą iškovojo auksą

Dvidešimtojoje tarptautinėje mokinių filosofijos olimpiadoje, gegužės 19–20 d. įvykusioje Osle, Vilniaus licėjaus abiturientas Tadas Kriščiūnas pelnė aukso medalį. Tai pirmas kartas, kai šioje olimpiadoje Lietuvos mokinys laimi aukso medalį. Michail Skalskij (Miša Skalskis), tos pačios mokyklos vienuoliktokas, apdovanotas pagyrimo raštu. Abiejų mokinių filosofijos mokytojas yra Ernestas Šidlauskas.

Lietuvos mokinių komandai vadovavo Lietuvos edukologijos universiteto Filosofijos katedros profesorė Jūratė Baranova ir tos pačios katedros lektorė dr. Laura Junutytė.

Į olimpiadą šiemet vyko du mokiniai. T. Kriščiūnas, Vilniaus licėjaus gimnazistas, jau antrus metus iš eilės laimi pirmą vietą šalies olimpiadoje. Per dalyvių į tarptautinę olimpiadą atranką, vykstančią po nacionalinio etapo, jis yra parašęs ir geriausią analizę anglų kalba. Vilniaus licėjaus 3b klasės mokinys M. Skalskij yra gavęs antrąją vietą rašinio anglų kalba konkurse.

Kaip pasakoja komandos vadovė prof. J. Baranova, per tarptautinę olimpiadą buvo pateiktos keturios temos, abu mūsų mokiniai pasirinko epistemologinę temą, – rašė esė pagal Seksto Empiriko citatą. „Kai atėjo aukso medalių teikimo eilė, ir buvo paskelbti nugalėtojai, salė nugriaudėjo plojimais. Plojamai buvo ilgi, visi atsistojo“, – neslepia jaudulio komandos vadovė J. Baranova.

Lietuvoje mokinių filosofijos olimpiados buvo pradėtos rengti prieš 15 metų. Šiais metais vyko XV šalies mokinių filosofijos olimpiada. Iniciatorius – Lietuvos filosofijos mokytojų asociacija, įkurta filosofių Jūratės Baranovos ir Ritos Šerpytytės iniciatyva. Olimpiados organizuojamos kartu su Švietimo ir mokslo ministerija.

Tarptautinėse olimpiadose Lietuva dalyvauja nuo 1997 metų (tuo metu olimpiada įvyko Lenkijoje). 2008 m. Rumunijoje įvykusioje olimpiadoje pagyrimo raštus gavo du mokiniai iš Lietuvos – Lukas Paltanavičius ir Dalius Petrulionis. Tokius pačius apdovanojimus parsivežė ir Ignas Rubikas (Vilniaus licėjus, mokytojas Ernestas Šidlauskas) iš 2010 m. Graikijoje įvykusios olimpiados, Dominykas Milašius (Kauno jėzuitų gimnazija, mokytojas Darius Klibavičius) iš 2011 m. olimpiados, surengtos Vienoje.

Planuojama, kad 2014 m. 22-oji tarptautinė mokinių filosofijos olimpiada vyks Lietuvoje.

Švietimo ir mokslo ministerijos informacija