Olimpiados.lt
Informatika

Tarptautinėje informatikos olimpiadoje laimėtas sidabro medalis

Liepos 6-14 dienomis Kvinslendo universitete, Brisbane (Australija), vyko jubiliejinė 25-oji tarptautinė informatikos olimpiada (IOI 2013), kurioje dalyvavo beveik 300 dalyvių iš 80 šalių. Olimpiadoje sidabro medaliu apdovanotas Karolis Greblikas (Vilniaus licėjus).

Lietuvai atstovavo trys abiturientai Karolis Greblikas, Tomas Vaškevičius (Vilniaus licėjus), Vladimir Daglis (Vilniaus „Santaros“ vidurinė mokykla) bei dešimtokas Domantas Jadenkus (Grigiškių „Šviesos“ gimnazija). Komandai vadovavo dr. Jūratė Skūpienė (Vilniaus universitetas) bei dokt. Vytautas Gruslys (Kembridžo universitetas). Kartu su komanda vyko tarptautinių olimpiadų komiteto narė prof. Valentina Dagienė (Vilniaus universitetas).

Ne viena Europos šalių komanda, taip pat ir Lietuvos, į olimpiadą atvyko viena ar keliomis dienomis anksčiau, kad dalyviai galėtų atsigauti po pusantros paros trukusios kelionės bei prisitaikyti prie septynių valandų skirtumo. Australijos žiema panaši į vėsią lietuvišką vasarą, tad prie klimato pratintis nereikėjo.

Per dvi sprendimų dienas dalyviai turėjo išspręsti (t.y. parašyti veikiančias programas) šešis algoritminių problemų sprendimo uždavinius.

Pirmą kartą į IOI buvo priimtas lietuvių uždavinys. Tai Vytauto Gruslio sukurtas uždavinys „Robotai“.

Buvo galima programuoti Paskalio ir C/C++ kalbomis. Australai siekė suteikti mokiniams kuo daugiau galimybių, t.y. mokiniai galėjo sprendimo metu organizatorių pateiktoje sistemoje testuoti savo sprendimus ir iš karto matyti kiek taškų už tą uždavinį surinko. Deja, pirmąją sprendimo dieną kilo daug techninių problemų, kurios sutrikdė mokinius. Nebuvo aišku ar varžybų metu tos problemos bus spėtos išspręsti, todėl ne vienas mokinys dėl to surinko mažiau taškų nei tikėjosi. Tai neigiamai paveikė ir Lietuvos mokinių rezultatus. Antroji sprendimų diena praėjo sklandžiai.

Jau septintąjį kartą olimpiados metu vyko prof. V. Dagienės organizuota tarptautinė konferencija, skirta informatikos mokymui bei informatikos varžyboms. Pranešimus skaitė mokslininkai iš daugiau nei dešimties šalių.

Olimpiados atidarymo metu kalbėjęs IOI prezidentas dr. Richard Forester atkreipė dalyvių dėmesį, kad svarbu pagalvoti, ką dalyviai apie šią olimpiadą pasakos grįžę namo ar praėjus keletui metų. Tikrai kalbės ne apie uždavinius, o apie bendraminčius, besidominčius informatika, kuriuos sutiko šioje olimpiadoje, su kuriais susipažino ir bendravo.

Bendravimui galimybių buvo daug. Laisvalaikiu mokiniai galėjo ne tik naudotis Kvinslendo universiteto sporto aikštelėmis, bet ir baseinu ar tiesiog prisėsti prie šachmatų lentos. Dalyviai aplankė ir pajūrį, kur galėjo pasimokti plaukti banglentėmis bei apžiūrėti garsiojo krokodilų gaudytojo Steve Irvin įsteigtą zoologijos sodą.

Uždarymo metu IOI vėliavą perėmė Taivano atstovai, kurie 2014 m. liepos mėn. pakvies į 26-ąją tarptautinę informatikos olimpiadą.

Daugiau informacijos: http://www.ioi2013.org/. Keletą akimirkų iš olimpiados rasite čia.