Olimpiados.lt
Astronomija

Viktorinai „Po žvaigždėtu dangum“ praėjus

Lapkričio 27 dieną moksleiviai iš įvairių Lietuvos mokyklų skubėjo į Vilniuje vykusią kasmetinę viktoriną „Po žvaigždėtu dangum". Daugiau nei šimtas moksleivių nepabijojo šalto oro ir ankstyvą šeštadienio rytą būriavosi prie Lietuvos mokinių informavimo ir techninės kūrybos centro (LMITKC), kur ir vyko šis renginys.

Penktų - dvyliktų klasių moksleiviai buvo suskirstyti į 10 komandų, pavadintų žinomiausiais meteorų srautais. Renginys prasidėjo Liudviko vanBethoveno "Mėnesienos sonata", kuri puikiai tiko šeštadienio rytui, apšviestam dylančio Mėnulio. Dalyviai sprendė uždavinius, atliko praktines užduotis apie Saulės sistemos kūnus, ūkus ir galaktikas. Moksleivių kūrybiškumas atsiskleidė kuriant eiliuotą kūrinį, piešiant karikatūras bei gaminant trimatį modelį iš duotų medžiagų. Komandų darbą vertino komisija, kuriai pirmininkavo Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų observatorijos darbuotojas Saulius Lovčikas.

Atliekant užduotis mokiniams netrūko kūrybingumo - net ir nežinodami teisingo atsakymo į pateiktą klausimą, jie išliko išradingi ir kūrė naujus objektų pavadinimus: Zombrero galaktika, Lejadžių ūkas, Siedynės ūkas - tai tik keletas "naujų" astronominių objektų, atrastų šioje viktorinoje. Po užduočių sprendimo mokiniai žiūrėjo Vilniaus Universiteto absolventės Ingos Maliukevičiūtės filmą-paskaitą ir taip praturtino savo žinias.

Pabaigę spręsti užduotis, dalyviai nekantriai laukė rezultatų. Geriausiai pasirodė „Pegasidų" (III vieta), „Geminidų" (II vieta) ir „Sagitaridų" (I vieta) komandos, tačiau nepriklausomai nuo užimtos vietos, visi dalyviai džiaugėsi naujomis pažintimis, puikia nuotaika ir šiluma šaltą šeštadienio dieną.