Olimpiados.lt
Fizika

Visi penki Lietuvos komandos nariai iš Tel Avive, Izraelyje, vykusios 50-osios tarptautinės fizikos olimpiados grįžta su apdovanojimais

Liepos 7-15 d. Tel Avive, Izraelyje, vykusioje jubiliejinėje 50-ojoje tarptautinėje fizikos olimpiadoje dalyvavo penki mokiniai. Visi Lietuvos komandos nariai iš olimpiados grįžta su apdovanojimais. Iškovoti du bronzos medaliai ir trys pagyrimo raštai. Bronzos medaliais apdovanoti dvyliktokas Ričardas Navickas iš Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos (mokyt. Romualdas Uža) ir vienuoliktokas Ernestas Ramanauskas iš Vilniaus licėjaus (mokyt. Eugenijus Rudminas). Pagyrimo raštus olimpiadoje pelnė dvyliktokas Tautgirdas Narmontas iš Klaipėdos „Ąžuolyno“ gimnazijos (mokyt. Saulius Žukauskas ir Virginija Gineikė), Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos abiturientas Domantas Burba (mokyt. Valentina Rakužienė) bei Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos vienuoliktokas Paulius Rindzevičius (mokyt. Vidas Pakštas).

Komandai vadovavo Vytauto Didžiojo universiteto docentas dr. Valdas Girdauskas ir Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslo darbuotojas dr. Vytautas Jakštas. Mokiniams pasiruošti taip pat padėjo Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto profesorius habil. dr. Edmundas Kuokštis ir docentas dr. Jevgenij Chmeliov.

Olimpiada truko devynias dienas. Užduočių sprendimas vyko dvi dienas po 5 valandas. Pirmosios, teorinės, dalies metu olimpiados dalyviai sprendė tris uždavinius. Dalyvius nustebino tai, kad vienas iš uždavinių buvo iš mechanikos - analizuota paprasčiausios slankiosios spyruoklės statika ir dinamika. Vis dėlto tai nebuvo tokia elementari užduotis, kaip kad galėtų pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Taip pat mokiniai turėjo panagrinėti, kaip veikia kasdien naudojamas daiktas - mikrobangų krosnelė. Trečiasis uždavinys buvo susijęs su ateities technologijomis - termoakustiniu varikliu. Eksperimento metu mokiniai sprendė dvi užduotis: dideliu tikslumu jie turėjo išmatuoti optinių sistemų charakteristikas bei medžiagos šiluminių ir elektrinių savybių sąsają.

Olimpiados dalyvių laisvalaikio programa buvo išties turininga. Lietuvos atstovai lankėsi ne tik Tel Avive, bet ir Jeruzalėje, Akros mieste, Haifoje, Golano aukštumose, Nazarete. Mokiniai išklausė pranešimą apie Izraelio paleistą palydovą į Mėnulį, susipažino su beduinų tradicijomis, jojo kupranugariais, plaukiojo Negyvojoje jūroje, o taip pat plaukė valtimis sraunia upe, patirdami ekstremalius „raftingo“ pojūčius.

Kitais metais Tarptautinė fizikos olimpiada (IPhO 2020) vyks Lietuvoje. „Fizika - tai mokslas apie ryšius“- kalbėjo Rafi Peretz, Izraelio Švietimo ministras 50-osios tarptautinės fizikos olimpiados uždarymo ceremonijos metu. Tai patvirtino ir iškilmingas olimpiados vėliavos Lietuvai perdavimas. Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Tomas Daukantas pakvietė visus atvykti į kitais metais Vilniuje vyksiančią olimpiadą. Ta proga visiems susirinkusiems buvo parodytas trumpas filmukas apie Lietuvą, jos gamtą, istoriją, architektūrą bei technologinę pažangą. Kitais metais į renginį laukiama atvyksiant apie 90 valstybių atstovų. 51-osios tarptautinės fizikos olimpiados organizatoriai: Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras ir Vilniaus universitetas.