Olimpiados.lt
Chemija

XVIII Baltijos šalių chemijos olimpiada (+užduotys)

Balandžio 15 - 18 dienomis Tartu mieste Estijoje, šalies mokslo ir kultūros sostinėje, vyko XVIII Baltijos šalių chemijos olimpiada, kurioje Lietuvai atstovavo Dominykas Sedleckas ir Vladimiras Oleinikovas iš Kauno technologijos universiteto gimnazijos, Emilis Bružas iš Klaipėdos „Ąžuolyno" gimnazijos, Vidmantas Bieliūnas iš Vilniaus Gabijos gimnazijos bei Agnė Ulytė ir Dainius Tautvaišas iš Vilniaus licėjaus. Olimpiadoje dalyvavo 20 mokinių, nuo devintoko iki dvyliktoko: 6 lietuviai, 6 latviai bei 8 estai, nes organizuojanti valstybė turi teisę deleguoti 8 atstovus.

Balandžio 15d. - išvykimas

Saulėtą ketvirtadienio vidurdienį susirinkome Vilniaus autobusų stotyje ir jau netrukus buvome pakeliui į Rygą, bet Latvijos sostinė tebuvo pusiaukelė, nes po keturių valandų bendravimo, juoko, užduočių sprendimo, miego ir, žinoma, valgymo bei valandos ilgumo pertraukos stotyje laukė tiek pat trunkanti kelionė į Tartu. Taigi, šį miestą pasiekėme jau seniai sutemus (po 8 autobuse praleistų valandų paeiti buvo nelengva, ypač ne vilniečiams). Stotyje mus pasitiko Nastia, studentė informatikė, kuri buvo mūsų šauniąja gide visas keturias dienas. Autobusu nusigavome iki pačiame miesto pakraštyje esančio motelio „StaRest“, kuriame pavakarieniavome, išsidalinome dalyvių korteles su vardais, turistines skrajutes, autobusų bilietėlius, programas ir kt., turistų anketose pažymėjome „Business & Pleasure“ ir nuėjome ilsėtis, nes laukė sunki diena.

Balandžio 16d. – atidarymo сeremonija  + praktinės užduotys

Papusryčiavę pasivaikščiodami po miesto senamiestį atėjome į centrinius Tartu universiteto rūmus, kuriuose įvyko atidarymas:  kelios estų dainininkės atliko savo kūrinius, žodį tarė olimpiados įkūrėjai bei organizatoriai. Po bendros dalyvių nuotraukos patraukėme į visiškai naujos statybos chemijos fakultetą „chemicum“ su moderniomis laboratorijomis ir įranga, kuriame ir vyko du laboratoriniai darbai, iš kurių kiekvienam atlikti buvo skirtos 2,5 valandos.

Laboratorinis darbas nr. 1 – analizinė chemija

Užduotis: nutitruoti analizuojamąjį tirpalą, gautą duraliuminį ištirpinus HCl, ir nustatyti jame esančių Zn2+ ir Al3+ koncentracijas su Na2EDTA keliskart keičiant titruojamojo tirpalo pH ir taip keičiant metalų-EDTA kompleksų stabilumą bei nustatyti lydinio procentinę masių sudėtį. Ir, žinoma, teoriniai klausimai.

Laboratorinis darbas nr. 2 – organinė sintezė.

Užduotis: redukuojant benzilą su NaBH4 susintetinti hidrobenzoiną, jį iškristalizuoti ir nufiltruoti, apskaičiuoti produkto išeigą, atlikti TLC (thin layer chromatography/plonasluoksnę chromatografiją) bei apskaičiuoti visų ant plokštelės pastebėtų dėmių Rf reikšmes. Na, ir dar kartą – teoriniai klausimai.

Atsipalaiduoti po užduočių puikiai tiko ilgas pasivaikščiojimas po visą miestą, nepralenkiant vietinių parduotuvių, kuriose daugiausiai laiko sugaišome versdami vietines kainas į lietuviškas. Vienas įdomesnių reginių – patvinusi Emajõgi upė ir užlieti laukai, net keletas gyvenamųjų namų.

Balandžio 17d. – teorinės užduotys + vakaras mieste Šįkart ne taip negailestingai anksti, kaip per LitChO, teorinių užduočių sprendimas prasidėjo 9.30 ir truko 5h, tačiau turbūt nė vienas iš dalyvių nejautė mieguistumo, nes tai buvo įtempčiausia ir daugiausiai lemianti olimpiados dalis. Buvo pateiktos šešios užduotys, iš kurių po dvi sukūrė ir atsivežė kiekvienos komandos mentoriai. Visos jos pasirodė įdomios ir gana nenuspėjamos, nes nė kiek nebuvo panašios į vasario mėnesį pateiktas IChO preparatory problems. Teko spręsti užduotis apie etanolį naudojančius galvaninius elementus, chromo akvakompleksų susidarymą ir patvarumą, chiralinius junginius, neturinčius chiralinių anglies atomų – alenus, Japonijoje Itai-Itai ligą sukėlusį metalą ir jo junginius (čia sutaupyti taip brangaus laiko pasisekė vienam iš lietuvių, anksčiau girdėjusiam apie šią ligą), sidabro jodido elektrochemines bei struktūrines savybes ir galiausiai Modafinilo, vaisto, gydančio ne tik narkolepsiją, bet ir turinčio antidepresinių bei atmintį gerinančių savybių, sintezę.

Išėję iš auditorijos visi buvome daugiau ar mažiau laimingi, nesvarbu kaip kam sekėsi, svarbiausia – rimtoji olimpiados dalis baigta, liko tik gerai praleisti laiką ir laukti rezultatų. Popietę praleidome estiškajame akropolyje, kur aplankėme  ekologinę parodą bei įvairių įdomių daiktų muziejų, kuriame galima rasti skirtingo klampumo silikono pripildytus stulpus su  oro pompomis, komandinį žaidimą „kuo greičiau atsodink mišką“, iš grindų kylantį dūmų viesulą ir kt. Aplankėme 4D kino teatrą, nes planuotas čiuožinėjimas ledo arenoje neįvyko dėl  jaunųjų čiuožėjų varžybų, kurių susirinkę pažiūrėti tėvai ir draugai mėtė šokolado plyteles tiesiai į arenos vidurį (panašu, jog tai tik dar viena šiek tiek neįprasta estiška tradicija).

Po vakarienės turėjome dar vieną įdomų užsiėmimą – visi pasiskirstėme į tris komandas ir gavome po obuolį, kurį per valandą Tartu gatvėse turėjome iškeisti į kuo įdomesnį ar vertingesnį daiktą. Medžioklė buvo išties įdomi, o susišnekėti angliškai buvo itin paprasta, nes net ketvirtadalis iš 100 tūkstančių Tartu gyventojų yra studentai, iš kurių nemažai užsieniečių. Na, o keblesniems atvejams kiekviena komanda turėjo po vieną ar du estus. Laimikiai: tamsoje šviečiantys auskarai, iškeisti į įtartiną geriamojo (?) vandens  butelį iš kelių indžių, „muzikinis“ atvirukas ir mūsų gidės auskarai, galiausiai vėl iškeisti atgal į obuolį. O pergalės apelsinas, žinoma, atiteko lietuviams ( :

Galiausiai po naktipiečių McDonald‘s, neišvengę nuotykių autobuse (laužyta rusų kalba pavyko išaiškinti vairuotojui, jog mūsų galutinis tikslas vos už kelių stotelių nuo galutinės ir, regis, paskutinės, kurioje jis norėjo sustoti), grįžome į motelį ir beveik iki paryčių žaidėme kortomis ir bendravome su kitais dalyviais ir šventėme paskutinę naktį Estijoje.

Balandžio 18d. –  ekskursija po Tartu miesto muziejų + uždarymo ceremonija

Gerai išsimiegoję ir pavalgę išmušėme paskutinį bilietėlį (kai kam jį teko skolintis iš gidų) ir pariedėję kelias stoteles išlipome prie muziejaus, o išsiaiškinę, jog jis atsidarys tik po valandos, nuėjome pasivaikščioti prie tilto, kurio viršumi, pasak legendos, turi perkopti kiekvienas naujas studentas, ieškantis laimės (gaila, jog šiandien už tokius pasivaikščiojimus galima gauti baudą).  Muziejuje trumpai susipažinome su įdomia Tartu istorija: šis miestas du kartus turėjo daugiau gyventojų nei Londonas, Petras I globojo ir rėmė universitetą, netgi siuntė jam baldus ir t.t. Taip pat matėme mistišku būdu į Tartu jau senovėje atkeliavusią kinišką vazą bei daugelį kitų įdomių eksponatų.

Liko paskutinė ir turbūt įdomiausia dalis – apdovanojimai, vykę muziejaus salėje. Pirmiausiai galėjome pasiklausyti nuostabiai giedančio Tartu miesto moterų choro pasirodymo, tada - kelių formalių kalbų. Po to apdovanoti spalį prasidėjusio ir iki vasario pabaigos vykusio Baltic chemistry competition, baltiškojo NLitChO atitikmens, nugalėtojai: Vladimiras Oleinikovas iškovojo II vietą, o Emilis Bružas pelnė pagyrimo raštą. Tada kiekvienas gavome po dalyvio diplomą, atminimo knygelę su užduotimis, bendrą nuotrauką prie centrinio Tartu universiteto rūmų įėjimo ir molinį puoduką, o trys laimingieji prizininkai: Gleb Široki, Maksim Mišin ir Roberts Blukis - dar ir po vertingą knygą. Tada kiekvienos šalies mentoriai paskelbė savo mokinius, patekusius į IChO, o rezultatai (kaip visada) buvo šiek tiek netikėti. Galiausiai BChO antspaudas perduotas Rimantui Raudoniui ir Mariui Jurgelėnui – lietuvių komandos vadovams bei kitos olimpiados organizatoriams (todėl kitąmet net 8 lietuviai turės teisę dalyvauti BChO). Po pietų „Atlantis“ restorane ant patvinusio upės vingio (taip, ironiška) atsisveikinome su naujaisiais užsieniečiais draugais, savo gide, kuriai buvome labai dėkingi už draugiškumą, ir visais kitais, tad su patirtais įspūdžiais ir savo ateities planais galvoje teliko leistis į kelią namo. Grįžome pavargę, bet patenkinti ir laimingi!

P.S. Paskutinis dalyvis namo grįžo 5 valandą ryto ( :

Nors lietuviai šiemet medalių ir nepelnė, pasirodė tikrai neblogai, o kaip per atidarymo ceremoniją ir sakė Rimantas Vaitkus, vienas iš BChO įkūrėjų, tai – tik repeticija, o tikroji kova laukia 42-oje Tarptautinėje chemijos olimpiadoje, vyksiančioje liepos 19-28 dienomis Japonijos sostinėje Tokijuje. Joje teisę atstovauti Lietuvai iškovojo Vidmantas Bieliūnas, Emilis Bružas, Dominykas Sedleckas ir Vladimiras Oleinikovas.

Dokumentai:

Analizinės chemijos laboratorinis darbas

Organinės sintezės laboratorinis darbas

Teorinės užduotys

Teorinių užduočių sprendimai

BChO'18 protokolas

BChC 2010 rezultatai

Filmukas su olimpiados akimirkomis

BChO nuotraukų albumas